Redakcja Polska

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje z krajami Unii w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji

04.12.2022 12:10
Przyspieszenie prac wymusiła Polska, dla której był to jeden z warunków zgody na limity cenowe na rosyjską ropę, które wczoraj zostały ostatecznie uzgodnione.
Audio
  • KE rozpoczyna dziś konsultacje z krajami Unii ws. 9 pakietu sankcji wobec Rosji [posłuchaj]
KE rozpoczyna dziś konsultacje z krajami Unii ws. 9 pakietu sankcji wobec Rosji
KE rozpoczyna dziś konsultacje z krajami Unii ws. 9 pakietu sankcji wobec RosjiIvan Kacarov/ Shutterstock

Apele części krajów o przedstawienie nowego projektu sankcji wobec Rosji pojawiały się od kilku tygodni, ale Komisja Europejska zwlekała z propozycjami.

Dziś przedstawiciele Komisji będą sondować stanowiska wszystkich krajów i na podstawie tych rozmów powstanie nowych pakietów. Polska oczekuje ambitnych propozycji. "Daleko idących sankcji technologicznych, energetycznych, uderzających w przemysł wojskowy, propagandę, w rosyjskich oligarchów" - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś

Komisja przed kilkoma tygodniami otrzymała propozycje Polski i krajów bałtyckich przewidujące między innymi objęcie restrykcjami importu LPG czy zakaz współpracy w energetyce jądrowej.

Czwórka krajów chce też zakaz eksportu wszystkich rodzajów dronów do Rosji, ograniczenia usług i odcięcia kolejnych rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Na proponowanej liście jest również zakaz importu diamentów z Rosji i zakaz sprzedaży Rosjanom nieruchomości.

IAR/ks

"Wyraz desperacji, gest bez większego znaczenia". Arkadiusz Mularczyk o rosyjskich sankcjach

08.11.2022 13:32
Ostatnie rosyjskie sankcje nałożone na zachodnie firmy zbrojeniowe to wyraz desperacji rosyjskiej polityki zagranicznej i symboliczny gest bez większego znaczenia faktycznego - ocenił we wtorek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Zauważył, że współpracę tych firm z Rosją wykluczyły już sankcje unijne. Chodzi o podjętą w ostatnich dniach decyzję Moskwy o zakazie transakcji w zakresie zbrojeniowym z 74 przedsiębiorstwami z państw zachodnich w tym z Polski.

"Ważny i silny głos". Szymon Szynkowski vel Sęk o rezolucji PE o uznaniu Rosji za sponsora terroryzmu

20.11.2022 13:12
Rezolucja Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwowego sponsora terroryzmu byłaby ważnym i silnym głosem. Projekt rezolucji ma duże szanse powodzenia - ocenił minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Parlament Europejski przyjął rezolucję popierającą opozycję na Białorusi

24.11.2022 15:16
Parlament Europejski potępił prześladowanie demokratycznej opozycji na Białorusi. W wydanej rezolucji europosłowie wstawili się też za dyskryminowaną mniejszością Polską i wyrazili uznanie dla działań podejmowanych między innymi przez Polskę.

Konfiskata majątku za łamanie sankcji wobec Rosji. KE pracuje nad przepisami

29.11.2022 09:44
Komisja Europejska ma w najbliższych dniach przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje. Kraje członkowskie zdecydowały już, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada na Rosję restrykcje za agresję na Ukrainę.