Redakcja Polska

Rząd zbuduje nowe drogi. Premier Morawiecki: to program wart ponad 290 mld złotych

13.12.2022 15:41
- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to największy w historii Polski program budowy dróg - ekspresowych i autostrad - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Łączymy Polskę, łączymy Polaków i w ten sposób tworzymy też nowe perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości. Jest to zatem wehikuł rozwoju gospodarczego dla całej Polski - podkreślał.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że rządow inwestycje w infrastrukturę drogową pomogą w rozwoju Polski
Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że rządow inwestycje w infrastrukturę drogową pomogą w rozwoju PolskiPAP/Mateusz Marek

Szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, podkreślał na konferencji prasowej po posiedzeniu swego gabinetu, że rządowe plany budowy dróg warte są 294 miliardy złotych. Te pieniądze, jak zaznaczył "są zagwarantowane w naszym budżecie, w przyszłych budżetach".

- Wiem, że jednocześnie dołożymy w najbliższym czasie, będą toczone prace, kilka miliardów złotych po to, by uzupełnić ten ruszt komunikacyjny o dodatkowe kawałki - mówił premier.

- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to bardzo wiele nowych odcinków, które dzisiaj zostały przyjęte na Radzie Ministrów. To największy w historii Polski krajowy program budowy dróg - ekspresowych i autostrad - podkreślał.

"Wehikuł rozwoju gospodarczego"

- Dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma ważniejszej sprawy niż połączenie Polski. Łączymy Polskę, łączymy Polaków. W ten sposób tworzymy też nowe perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości, dla rozwoju gospodarczego. Jest to zatem wehikuł rozwoju gospodarczego dla całej Polski - podkreślał Mateusz Morawiecki mówiąc o Rządowym Projekcie Budowy Dróg Krajowych.

Zwrócił też uwagę, że choć sieć dróg krajowych to jedynie pięć procent wszystkich dróg, to jeździ po nich 45 do 50 proc. wszystkich pojazdów. - Drogi szybkiego ruchu, drogi krajowe, autostrady, stwarzają znakomitą okazję do tego, by włączać powiaty i gminy w krwiobieg szybkiego rozwoju gospodarczego i przyciągnie przedsiębiorców, a więc w przyspieszenie procesu inwestycyjnego - mówił Mateusz Morawiecki.

Wyraził też przekonanie, że nowe drogi będą powstawać "pomimo sytuacji wywołanej wojną". - Nie zwalniamy tempa z inwestycjami, ponieważ wiemy, że inwestycje infrastrukturalne są kołem napędowym wzrostu gospodarczego, odbicia się po tym kryzysie, który zgotował nam Putin, a wcześniej pandemia - wskazał.

00:31 morawiecki - setka o kasie 12098122_1.mp3 Premier Morawiecki o Rządowym Planie Budowy Dróg Krajowych (IAR)

- Za pięć do dziesięciu lat, Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie i ten szybki rozwój dróg krajowych, autostrad, dróg ekspresowych jest niezwykle ważny. Powstanie sieć licząca łącznie ponad osiem tysięcy kilometrów nowoczesnych dróg, z których będą korzystały kolejne pokolenia Polaków - mówił szef polskiego rządu.

Ponad 2,5 tys. km nowych dróg

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych zakłada powstanie ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu, dokończenie trwających inwestycji na prawie 4 tys. km i domknięcie sieci dróg autostrad i dróg ekspresowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033).

Przygotowany dokument określa cele polityki transportowej w zakresie budowy drogowej sieci TEN-T na terenie Polski oraz drogowych połączeń komplementarnych. Obejmuje nowe zadania o wartości około 187 mld zł oraz zadania kontynuowane o wartości ok. 105 mld zł.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego programu drogowego, w którym została zaprezentowana lista inwestycji na drogach krajowych zaplanowanych przez rząd do realizacji w rozpoczętej III dekady XXI w.

Są wśród nich takie drogi jak m.in. Zachodnia Obwodnica Szczecina, droga ekspresowa S11 z Pomorza Środkowego na Górny Śląsk, droga S10 od Szczecina do Warszawy i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Przebudowana zostanie autostrada A2 Warszawa-Łódź i autostrada A4 Krzyżowa-Wrocław i Wrocław-Tarnów.

Celem RPBDK jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju zarówno regionów, jak i całego kraju poprzez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług.


PAP/IAR/dad

Bogdan Borusewicz o stanie wojennym: Jaruzelski zdecydował się zawrócić bieg historii

13.12.2022 14:13
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. O tamtym tragicznym okresie opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Bogdan Borusewicz, jeden z liderów antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, w wolnej Polsce poseł, marszałek Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu. - 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina stan wojenny polityk.

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane

13.12.2022 14:28
Tegoroczni laureaci to m.in. pieśniarz Leszek Długosz, skrzypek i pedagog prof. Krzysztof Jakowicz, znakomita aktorka Ewa Błaszczyk, pianista Waldemar Malicki oraz dziennikarz i publicysta Piotr Gociek.

Coraz bardziej optymistyczne oceny Waszyngtonu w kwestii ukraińskiej zimowej kontrofensywy

13.12.2022 14:50
Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak wynika z danych instytutu, zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne.