Redakcja Polska

Bogdan Borusewicz o stanie wojennym: Jaruzelski zdecydował się zawrócić bieg historii

13.12.2022 14:13
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. O tamtym tragicznym okresie opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Bogdan Borusewicz, jeden z liderów antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, w wolnej Polsce poseł, marszałek Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu. - 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina stan wojenny polityk.
Audio
  • Z Bogdanem Borusewiczem, liderem antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, a wolnej Polsce wieloletnim marszałkiem Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Bogdan Borusewicz
Bogdan BorusewiczWikipedia/Michał Józefaciuk

12 grudnia 1981 roku w Stoczni Gdańskiej obradowała Komisja Krajowa „Solidarności”. W kraju napięcie rosło. Konflikt między władzą komunistyczną, a demokratycznym ruchem „Solidarności” był nieunikniony. Generał Wojciech Jaruzelski przygotowywał już od wielu miesięcy stan wojenny. Bogdan Borusewicz zdążył się ukryć dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego, uciekając z mieszkania.

- Wtedy rankiem 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina polityk.

Bogdan Borusewicz w podziemiu tworzył i kierował strukturami gdańskiej opozycji. Organizował drukarnie i protesty społeczne. Wraz z upływem czasu Służba Bezpieczeństwa aresztowała kolejnych jego współpracowników.

- Byłem zawodowym rewolucjonistą – mówi o sobie wicemarszałek Senatu. - Wiedziałem już po roku, że walka będzie dość długa, ale uznałem, że jeżeli wziąłem na siebie taki obowiązek, to będę walczył do końca, dopóki mnie nie złapią i nie aresztują. 

Marszałek Bogdan Borusewicz przyznaje, że nie był zwolennikiem obrad Okrągłego Stołu. Odmówił udziału w negocjacjach. Uważał, że „Solidarność” w 1988 roku była zbyt słaba. Jednak po czasie zmienił zdanie na temat Okrągłego Stołu.

- Oceniam go jako ważny element i jako nasze zwycięstwo, bo jednak Polska przeszła na drogę demokratyzacji, po prostu jesteśmy zupełnie w innym miejscu. Jesteśmy innym krajem, więc po kilku latach oceniałem to pozytywnie.

Z Bogdanem Borusewiczem, liderem antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, wieloletnim marszałkiem Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu, rozmawia Halina Ostas.

 

 

 

 

 

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

12.12.2022 13:00
Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.

"Nasza działalność ma charakter multidyscyplinarny". Jubileusz 30-lecia Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

12.12.2022 22:10
- W ciągu 30 lat Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" zrealizowała bardzo wiele cennych inicjatyw związanych z aktywizacją środowisk polskich na Wschodzie, pielęgnowaniem i rozwojem kultury polskiej, w tym wsparciem polskich mediów - mówi prezes Mikołaj Falkowski. Gala jubileuszowa Fundacji odbędzie się w Belwederze, pod patronatem Pary Prezydenckiej, Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.