Redakcja Polska

Do końca roku PKN Orlen wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych reaktorów

24.05.2023 13:00
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że do końca tego roku spółka wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych jądrowych reaktorów modułowych - SMR. IBRiS przeprowadził badania dla spółki. Wynika z nich, że ponad 56 procent ankietowanych ocenia, iż nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne.
Instalacja SMR może zająć ok. 10 proc. terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowej
Instalacja SMR może zająć ok. 10 proc. terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowejTwitter/OSGE

Niedawno koncern wskazał pierwszych siedem potencjalnych lokalizacji. Znajdują się one w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz Warszawy. Pierwszy tego typu reaktor ma być uruchomiony w 2029 roku.

Szef Koncernu dodał, że do końca roku będzie wskazanych 13 kolejnych możliwych lokalizacji. Podkreślił, że blisko 60 procent badanych nie widzi problemu, by mały reaktor zlokalizowano w sąsiedztwie ich miejsca zamieszkania. - To jest bardzo dobry wynik. Polskie społeczeństwo chce tańszej energii - dodał Daniel Obajtek.

Prezes IBRiS Marcin Duma powiedział, że po inwazji Rosji na Ukrainę energetyka jądrowa awansowała na wyższe miejsca w ocenie społecznej. Dodał, że większość Polaków postrzega energię jądrową jako bezpieczną. Wskazało tak niemal 60 procent badanych.

Badanie przeprowadzono przed rozpoczęciem kampanii informacyjnej Orlenu na temat SMR-ów. Zrealizowano je w dniach 28 kwietnia - 08 maja na próbie ogólnopolskiej 1124 osób techniką wywiadów bezpośrednich oraz na próbie 200 osób w każdej z następujących lokalizacji: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Manowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, Warszawa i Stalowa Wola-Tarnobrzeg.


IAR/dad

Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej" w Wilnie. "Chcemy pokazać, że wśród ofiar byli mieszkańcy Kresów II RP"

24.05.2023 11:45
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbywa się dziś konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć". Jej organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Polski w Wilnie.

Ukraińcy rozpoczynają szkolenie na abramsach. Czołgi z USA już w Niemczech

24.05.2023 11:54
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował "Głos Ameryki", powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

24.05.2023 12:27
Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.