Redakcja Polska

W Warszawie ruszyła 8. edycja Kongresu 590. Uczestnicy z Polski i z zagranicy

21.06.2023 14:20
W Warszawie oficjalnie rozpoczęła się debata w ramach dwudniowego spotkania Kongresu 590. Uczestnicy, w tym przedstawiciele rządu, państwowych spółek, świata biznesu oraz nauki rozmawiają na nim między innymi o polityce, bezpieczeństwie, transformacji energetycznej, technologii i kulturze.
Jeden z paneli dyskusyjnych w trakcie Kongresu 590
Jeden z paneli dyskusyjnych w trakcie Kongresu 590PAP/Andrzej Lange

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest motto "Przestrzenie wolności" i właśnie do tego nawiązał prezydent Andrzej Duda, zwracając się do uczestników debaty. - Wolność bywa krucha i zagrożona, trzeba o nią dbać - mówił prezydent Andrzej Duda. W przemówieniu podkreślił znaczenie wolności dla rozwoju dla wszystkich dziedzin życia społecznego.

- W obliczu ścierania się potężnych sił geopolitycznych, militarnych, ekonomicznych widzimy, jak krucha i jak często zagrożona bywa wolność, a przecież to właśnie o nią chodzi nam w zmaganiach, które toczymy na różnych poziomach: umacniając własne suwerenne państwo, rozwijając gospodarkę narodową, budując firmy i instytucje, podejmując działalność społeczną, a także - last but not least - pracując zawodowo z myślą o pożytku i pomyślności swoich najbliższych. Wolność jest warunkiem prawidłowego, sprawnego funkcjonowania we wszystkich tych sferach ludzkiej aktywności - podkreślił Andrzej Duda i podziękował organizatorom Kongresu 590 za wkład w budowanie patriotyzmu gospodarczego.


Posłuchaj
00:55 12419144_1.mp3 W Warszawie rozpoczęła się ósma edycja Kongresu 590. Jej hasło to "Przestrzenie wolności". Goście - zarówno z Polski, jak i zagranicy - rozmawiają między innymi o gospodarce, geopolityce i bezpieczeństwie. Materiał Klaudii Dadury (IAR)

 

Tematyka paneli

Dziś i jutro uczestnicy Kongresu 590 będą rozmawiać między innymi o gospodarce, przyszłości rodziny, sztucznej inteligencji oraz o przyszłości Ukrainy i Trójmorza. - Naszym celem jest dołączenie Polski do grupy bogatych i silnych państw europejskich, następnie okrzepnięcie w tym gronie i dalszy pościg za czołówką - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników Kongresu 590. Jak dodał, ten awans musi się odbywać w taki sposób, by z jego owoców mogło korzystać jak najwięcej obywateli naszego państwa, by stale wzrastał poziom życia Polek i Polaków.

- Abyśmy odnieśli sukces w budowaniu silnej duchem i gospodarką Rzeczypospolitej, muszą być spełnione określone warunki. Jednym z nich jest zachowanie wolności, a jest o nią - można powiedzieć - w pewnych sferach coraz trudniej. Staje też ona w obliczu odradzających się oraz nowo powstających zagrożeń - napisał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński dodał również, że "musimy robić wszystko, by tam, gdzie można - poszerzać, a tam, gdzie trzeba - chronić naszą suwerenność gospodarczą oraz prawo wyboru najkorzystniejszej dla naszej ojczyzny drogi rozwoju".

Prelegenci z Polski jak i zagranicy

W dyskusjach o gospodarce i geopolityce biorą udział goście zarówno z Polski, jak i z zagranicy, w tym między innymi były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz były zastępca naczelnego dowódcy sojuszniczych sił NATO w Europie generał Sir Richard Shirreff.

Zagraniczni goście wezmą udział między innymi w dwóch forach gospodarczych: Polska-Arabia Saudyjska oraz Polska-Czechy. Wojciech Majewski powiedział, że będą one okazją do rozmów o zacieśnianiu współpracy gospodarczej między krajami i o tym, jak dobrze wykorzystać zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie.


Posłuchaj
00:49 12419057_1.mp3 "Wolność bywa krucha i zagrożona, trzeba o nią dbać" - mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do uczestników Kongresu 590. W przemówieniu podkreślił znaczenie wolności dla rozwoju dla wszystkich dziedzin życia społecznego. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Wszystkie panele można śledzić na bieżąco w internecie, na stronie internetowej kongresu. Kongres od początku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsza edycja została zorganizowana w listopadzie 2016 roku w Jasionce koło Rzeszowa.

Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.

Patronami Kongresu 590 są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

PAP/dad

Zbigniew Rau na konferencji o odbudowie Ukrainy w Londynie: trzeba wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa

21.06.2023 13:31
Polska już udowodniła swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji; możemy też odegrać wiodącą rolę w powojennej odbudowie tego państwa - zadeklarował w środę szef MSZ RP Zbigniew Rau podczas rozpoczętej w Londynie konferencji poświęconej wsparciu Ukrainy.

"Dziękujemy Polsce". Swiatłana Cichanouska podziękowała Polakom za wspieranie Białorusi i Białorusinów

21.06.2023 13:22
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w rozmowie z portalem Polskiego Radia PolskieRadio24.pl podziękowała Polsce za pomoc dla Białorusi i dla Białorusinów.