Redakcja Polska

Podarowane dla Kijowa przez Warszawę pociągi metra wożą już pasażerów

02.11.2023 14:12
Wiadomość prosto od mera Kijowa - Witalija Kliczko! Starsze pociągi Metra Warszawskiego od wczoraj wożą pasażerów w stolicy Ukrainy - napisał w czwartek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Pociągi Metra Warszawskiego wożą pasażerów w stolicy Ukrainy
Pociągi Metra Warszawskiego wożą pasażerów w stolicy Ukrainy Źródło fotografii.: X(Twitter)/Rafał Trzaskowski @trzaskowski_

Wyjaśnił, że łącznie Warszawa przekazała 60 w pełni sprawnych technicznie wagonów z serii 81, które były wycofywane z codziennego użytku wraz z pojawianiem się nowych składów. "Teraz będą dużym wsparciem dla tamtejszej kolei podziemnej. Niech dobrze służą naszym przyjaciołom z Ukrainy" - dodał Trzaskowski.

Zamieścił też zdjęcia, na których m.in. widać mera Kijowa, która podróżuje warszawskim pociągiem.

Tydzień temu do Kijowa dotarła ostatnia partia z 60 wycofanych wagonów warszawskiego metra. Są takie same jak te które wożą teraz pasażerów w Kijowie. Część z nich będzie wozić pasażerów, natomiast niektóre wagony posłużą jako części zamienne.


PAP/X(Twitter)/dad

FBI aresztowało czterech Rosjan za przemyt amerykańskiej elektroniki dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego

02.11.2023 10:23
Federalne Biuro Śledcze aresztowało w tym tygodniu czterech Rosjan w ramach dwóch osobnych spraw, związanych z przemytem amerykańskiej elektroniki na potrzeby rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego - podał w środę amerykański resort sprawiedliwości. Eksportowane przez nich komponenty znaleziono m.in. w rakietach, śmigłowcach i czołgach używanych przez Rosję na Ukrainie.

Kolejny pakiet sankcji na Rosję i raport ws. negocjacji członkowskich z Ukrainą. Decyzje za tydzień

02.11.2023 13:17
W najbliższym tygodniu w Unii kluczowe wydarzenia w sprawach Wschodu. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka Komisja Europejska ma ogłosić projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Ponadto Komisja opublikuje raport dotyczący spełniania przez Ukrainę warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią.

Rosja: w Lewaszowie znowu zniknęła instalacja upamiętniająca zamordowanych Polaków

02.11.2023 12:47
Rosjanie walczą ze śladami polskości od początku agresji na Ukrainę. W Lewaszowie usunęli instalację upamiętniającą Polaków zamordowanych podczas Wielkiego Terroru stalinowskiego.