Redakcja Polska

Za tydzień ostateczne zatwierdzenie 5-miliardowej zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO

01.12.2023 16:47
Zatwierdzenie zaliczki w wysokości ponad 5 miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy wpisano do programu spotkania ministrów finansów unijnych krajów za tydzień w piątek. Ustaliła to brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Komisja Europejska potwierdziła 5 mld euro zaliczki dla Polski
Komisja Europejska potwierdziła 5 mld euro zaliczki dla PolskiAlexandros Michailidis/Shutterstock

W sumie do zatwierdzenia są zmodyfikowane plany odbudowy 13 krajów i nie wszystkie zostaną zaakceptowane w piątek, 8 grudnia. Zielone światło dla wypłaty zaliczki dała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała jako pierwsza.

Posłuchaj
00:52 12688884_1.mp3 Za tydzień ostateczne zatwierdzenie 5-miliardowej zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Teraz z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że 10 planów odbudowy, w tym także polski KPO, zostanie przyjętych w piątek, co zostało właśnie potwierdzone i dopisane do programu unijnej narady ministerialnej. Natomiast 3 pozostałe, między innymi węgierski, zostaną przekazane do późniejszej decyzji w procedurze pisemnej. Szybsza akceptacja oznacza szybszą wypłatę pieniędzy.

Po zatwierdzeniu musi być jeszcze podpisana umowa w tej sprawie z Komisją Europejską, by pierwsza transza została Polsce przekazana. Na początek zapewne będzie to połowa z ponad 5 miliardów euro. Chodzi o fundusze z unijnego programu RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Wniosek o zmiany w KPO z uwzględnieniem projektów na te cele, został przesłany do Brukseli pod koniec sierpnia. Dotyczą one miedzy innymi wsparcia dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych, oraz morskich farm wiatrowych.

Wypłatę pozostałych pieniędzy z polskiego KPO Komisja uzależnia od spełnienia kilku warunków między innymi tych dotyczących niezależności sądownictwa.


IAR/dad

Niemiecki dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko medialne domaga się zbadania sprawy

01.12.2023 09:21
- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.

Do polskiego wojska trafiły kolejne dwie baterie przeciwlotnicze systemu PILICA

01.12.2023 13:39
Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny przeciwlotniczego systemu rakietowo artyleryjskiego PILICA; to realizacja umowy z Konsorcjum PGZ-PILICA z 2016 roku, o wartości 727,7 mln złotych brutto - przekazała w piątek Agencja Uzbrojenia.