Redakcja Polska

Wróciła ostra zima, a wraz z nią większe zużycie energii elektrycznej i gazu

08.01.2024 15:50
Niższe temperatury przekładają się na większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, wyrażane jako zapotrzebowanie na moc. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że dziś osiągnęło ono poziom 27 tysięcy megawatów.
W związku z temperaturami widać też większe zapotrzebowanie na gaz wykorzystywany do ogrzewania.
W związku z temperaturami widać też większe zapotrzebowanie na gaz wykorzystywany do ogrzewania. Shutterstock/Zvone

- Rekord wszech czasów w Polsce wynosi 27 617 megawatów. Był ustanowiony w lutym 2021 roku - przypomniał dyrektor Krajowej Dyspozycji Mocy Marek Kornicki. - Powoli zbliżamy się do tej wartości. Tendencja jest wyraźna - dodał. Podkreślił, że dyspozycyjność polskich elektrowni konwencjonalnych jest wysoka. - Są one niemal w pełni dyspozycyjne, co daje nam duże poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o pokrycie podwyższonego zapotrzebowania. Oprócz tego jesteśmy przyłączeni do systemu kontynentalnego, co oznacza, że energia elektryczna płynie do nas w ramach wymiany handlowej - dodał. Marek Kornicki podkreślił, że prognozy bilansowe są pozytywne.

Potrzeba więcej gazu

W związku z temperaturami widać też większe zapotrzebowanie na gaz. Rzecznik prasowy operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System Iwona Dominiak powiedziała, że system jest dobrze przygotowany do sezonu zimowego - zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i bilansowym, tak, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu dla wszystkich odbiorców. Obecnie magazyny gazu zapełnione są w 93 procentach.


Posłuchaj
00:57 12747920_1.mp3 Mimo siarczystych mrozów na północy Europy i niskich temperatur w pozostałych regionach, bezpieczeństwo energetyczne Unii nie jest zagrożone - podkreśliła Komisja Europejska. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Pobór z magazynów został uruchomiony przez spółkę w drugiej połowie listopada dla Podziemnych Magazynów Gazu Wierzchowice i PMG Brzeźnica, z czasem dla PMG Strachocina i Husów. W okresie świątecznym zapasy były uzupełniane. - A od nowego roku rozpoczęliśmy jako operator ponowny pobór gazu z magazynów. Zapotrzebowanie przed świętami kształtowało się średnio na ok. 65 milionów metrów sześciennych na dobę, w okresie świątecznym to zapotrzebowanie trochę spadło - dodała Iwona Dominiak.

W związku ze znacznym spadkiem temperatury i napływem chłodnego powietrza w najbliższych dniach można się spodziewać znaczącego wzrostu zapotrzebowania, który być może przekroczy szczyt poboru zarejestrowany 6 grudnia ubiegłego roku - 76 milionów metrów sześciennych na dobę.

Orlen poinformował, że mrozy nie wpływają na logistykę i jakość paliw. Prezes spółki Daniel Obajtek przypomniał, że już w listopadzie do paliwa dodaje się komponenty, dzięki którym łatwiej jest odpalić silnik podczas minusowych temperatur.

IAR/dad

MSZ Chin: nałożymy sankcje na pięć firm z USA za sprzedaż broni Tajwanowi

07.01.2024 09:55
Według rzecznika MSZ w Pekinie sprzedaż broni Tajwanowi oraz stosowanie „nielegalnych, jednostronnych sankcji” przeciwko Chinom „poważnie narusza suwerenność i interesy bezpieczeństwa” tego kraju

Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii. Koncern rozważa dalsze przejęcia w regionie

08.01.2024 09:47
Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Tym samym liczba stacji należących do spółki - w 7 krajach - w Polsce i w regionie zwiększyła się do prawie 3,5 tysiąca.

Incydent na pokładzie Boeinga 737. ULC: samoloty użytkowane w Polsce są bezpieczne

08.01.2024 13:46
Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnia, że wszystkie samoloty użytkowane przez polskich przewoźników są bezpieczne. To reakcja na piątkowy incydent w Stanach Zjednoczonych. Maszyna linii Alaska Airlines musiała awaryjnie lądować po tym, jak od kadłuba odpadła zaślepka od tylnych drzwi awaryjnych.