Redakcja Polska

Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii. Koncern rozważa dalsze przejęcia w regionie

08.01.2024 09:47
Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Tym samym liczba stacji należących do spółki - w 7 krajach - w Polsce i w regionie zwiększyła się do prawie 3,5 tysiąca.
Spółka planowała do 2030 roku mieć blisko 3 i pół tysiąca stacji.
Spółka planowała do 2030 roku mieć blisko 3 i pół tysiąca stacji. shutterstock/Karolis Kavolelis

Dzięki zakupie austriackich stacji, Orlen jest jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, Ma blisko 10 procent udziałów w rynku detalicznym.

Spółka planowała do 2030 roku mieć blisko 3 i pół tysiąca stacji. Plan ten jest zrealizowany w 98 procentach. Posiada 3439 stacji - najwięcej w Polsce 1931, 1508 na rynkach zagranicznych: w Niemczech 607, Czechach 436, na Słowacji, Węgrzech, Litwie i od niedawna w Austrii.

Spółka, którą przejął w Austrii dysponuje także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach.

- Przejęliśmy 267 stacji paliw austriackiej firmy Turmöl i staliśmy się trzecią pod względem udziału na tamtym rynku paliw grupą detaliczną. Wartość transakcji jest standardowo zastrzeżona w umowie. Natomiast mogę zapewnić inwestorów, że pozwala osiągnąć dobrą stopę zwrotu z akwizycji - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Przejęta przez Orlen spółka Doppler Energie, zarządzająca siecią 267 stacji paliw pod marką Turmöl, zmieni nazwę na Orlen Austria. Orlen analizuje już kolejne akwizycje, także w Austrii i w innych krajach. 

Orlen przypomniał, że umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r., natomiast we wrześniu 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę transakcję, uznając, iż jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.

W ocenie prezesa wejście na rynek austriacki zdecydowanie wzmacnia płocki koncern.

- Wchodzimy tam nie tylko w obszar detaliczny, ale i hurtowy. Mamy w Austrii ponad 10 proc. udziału w rynku. To optymalna z punktu widzenia logistyki wielkość. W ramach transakcji przejęliśmy też znaczącą część rynku hurtowego paliw. To oraz bliskość naszych aktywów rafineryjnych w Czechach pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw na stacje paliw - powiedział prezes Orlenu.

Najpierw integracja a potem rebranding

Stacje w Austrii będą przez jakiś czas działać pod bardzo popularną na tym rynku marką Turmöl. Natomiast będą systematycznie dostosowywane do standardów Orlen.

- Na dziś priorytetem jest integracja nowej spółki z grupą kapitałową i modernizacja sieci, natomiast ewentualny rebranding to temat na przyszłość. Format poszczególnych stacji będzie zależał od jej przelewów i przesłanek ekonomicznych - powiedział Obajtek.

- W Austrii rebranding będzie poprzedzony analizą rozpoznawalności naszej marki w tym kraju, badaniami rynku. Stawiamy na ewolucję, a nie rewolucję - dodał prezes Grupy Orlen.

IAR/dad

2023 rok na ukraińskim froncie. Ogromne straty Rosji, niezrealizowane cele Ukrainy

31.12.2023 15:00
Mijający rok na froncie na Ukrainie nie przyniósł znaczących sukcesów żadnej ze stron. Ani Rosjanie, mimo ponoszonych ogromnych strat, ani Ukraińcy nie zdołali przesunąć swoich pozycji daleko w głąb terytorium wroga. Działania wojenne będą trwały również w nadchodzącym roku, bo nic nie wskazuje na to, że Kreml zrezygnuje ze swojej zbrodniczej polityki.

Europa zwiększy produkcję rakiet do systemu Patriot, a Polska zadba o Ukrainę

05.01.2024 11:29
NATO oświadczyło w środę, że jego dział zaopatrzenia wesprze grupę krajów członkowskich, w tym Niemcy, Holandię, Rumunię i Hiszpanię, kontraktem na zakup do 1000 rakiet przeciwlotniczych Patriot.

Wołodymyr Zełenski: wartość zamrożonych aktywów rosyjskich za granicą to 300 mld USD

06.01.2024 14:11
Wartość zamrożonych aktywów rosyjskich za granicą to około 300 mld USD, powinny być one wykorzystane do wspierania Ukrainy i należy w tym celu stworzyć odpowiednią bazę prawną - zaapelował w sobotę ukraiński prezydent 

MSZ Chin: nałożymy sankcje na pięć firm z USA za sprzedaż broni Tajwanowi

07.01.2024 09:55
Według rzecznika MSZ w Pekinie sprzedaż broni Tajwanowi oraz stosowanie „nielegalnych, jednostronnych sankcji” przeciwko Chinom „poważnie narusza suwerenność i interesy bezpieczeństwa” tego kraju

Wzmożone kontrole transportów ze wschodu. Polskie służby aktywne

08.01.2024 09:23
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul poinformowała o nasilonych kontrolach transportów towarów wjeżdżających do Polski przez granicę. Prowadzą je policja, Inspekcja Transportu Drogowego i Krajowa Administracja Skarbowa.