Redakcja Polska

Terminal kontenerowy w Świnoujściu niezagrożony. Wiceminister Marchewka: wielka szansa dla regionu

29.01.2024 11:54
Co z Chcemy zrealizować tę inwestycję, bo jest wielką szansą dla rozwoju naszego regionu - powiedział Arkadiusz Marchewka Radiu Szczecin. Wiceminister infrastruktury odniósł się w ten sposób do kwestii przyszłości terminala kontenerowego w Świnoujściu. Jak mówił polityk, ta inwestycja to wielka szansa dla gospodarki regionu i że będzie konsekwentnie działał, by projekt został zrealizowany.
Nowy terminal w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego to odpowiedź na rosnący popyt dla ładunków kontenerowych
Nowy terminal w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego to odpowiedź na rosnący popyt dla ładunków kontenerowychMinisterstwo Infrastruktury/Twitter

- Rozmawiałem z obecnym prezesem Portu Szczecin, panem Urbasiem, jakie tematy są istotne, które należy kontynuować, jakie one mają znaczenie... Podchodzę do tych spraw stricte w sposób profesjonalny opierając się na zasadności danej inwestycji, na rachunku ekonomicznym, a nie na tym, że ktoś był powołany przez poprzednią władzę. Najważniejsze dla mnie są efekty funkcjonowania i będę konsekwentnie realizował te sprawy, które będą służyć naszemu regionowi, naszemu miastu - zapewnił Marchewka.

Inwestycja ma zostać ukończona w 2028 roku.

Nowy głębokowodny terminal kontenerowy w pierwszym etapie będzie mógł przyjmować jeden największych kontenerowców, jaki może wejść na Bałtyk, o długości 400 metrów i jeden o długości 200 m.

Terminal ma mieć zdolność przeładunku 2 milionów średniej wielkości kontenerów.

Źródło: Radio Szczecin

13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska i kraje bałtyckie wysłały propozycje do KE

23.01.2024 13:51
Polska i kraje bałtyckie wysłały do Komisji Europejskiej propozycje dotyczące 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że obejmują one zakaz importu gazu LNG, zakaz importu aluminium.

Ukraina, pomimo wojny, inwestuje w atom. Postawiła na amerykańskie rozwiązania

24.01.2024 15:53
Ukraina chce przy wsparciu Amerykanów wybudować dziewięć bloków jądrowych. Ukraiński Energoatom podpisał w tej sprawie umowę z Westinghouse. W jej ramach powstaną siłownie oparte na amerykańskiej technologii AP 1000. Jest to ten sam typ reaktora, który zostanie użyty w polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.

"Polska dąży do porozumienia". Minister rolnictwa o przyszłości handlu towarami rolnymi z Ukrainą

25.01.2024 14:58
Polska dąży do porozumienia dwustronnego z Ukrainą w sprawie warunków importu artykułów rolno-spożywczych - oznajmił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapowiedział, że na obopólne ustalenia w tej sprawie ma zgodzić się Komisja Europejska. Opracowywane reguły handlu mają obowiązywać od czerwca. Wówczas kończy się roczny okres liberalizacji handlu UE-Ukraina.

Ukraina zbuduje cztery nowe reaktory atomowe. Prace ruszą jeszcze w tym roku

26.01.2024 11:48
Ukraina zamierza zbudować cztery nowe reaktory atomowe. Prace mają rozpocząć się w tym roku. W ten sposób Kijów chce zmniejszyć deficyt energii elektrycznej powstały w wyniku rosyjskiej agresji.

Kosmetyczny gigant Avon wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim

28.01.2024 17:14
Amerykańsko-brytyjski gigant kosmetyczny, firma Avon, wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim, rekrutując nowych agentów sprzedaży i kontynuując produkcję w ogromnej fabryce w regionie moskiewskim - ujawniła w niedzielę brytyjska stacja BBC.