Polskie Radio
Section05
porty

Polskie porty morskie dynamicznie się zmieniają. Inwestycje zaplanowane na kilka następnych lat

Według danych Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w 2019 roku przeładunki w polskich portach morskich wyniosły 108,3 mln ton (wzrost o 2,4 proc. r/r). Po raz drugi w historii przekroczyły barierę 100 mln ton. W 2020 roku polskie porty (Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście) przeładowały łącznie ponad 113 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,9% w stosunku do 2019 roku. W 2022 roku polskie porty przeładowały łącznie 133,2 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o ok. 18 proc. w porównaniu do 2021r. Polskie porty morskie są więc w bardzo dobrej kondycji i rozwijają się dynamicznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA porty Morze Bałtyckie infrastruktura handel Szczecin Gdynia Gdańsk

Rząd przyjął nowelę o ochronie żeglugi i portów morskich. "To pozwoli elastyczniej reagować na zagrożenia"

- Nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller wojsko Rząd RP żegluga śródlądowa porty Wojsko Polskie

UE nie realizuje postanowień dot. korytarzy solidarnościowych. "100 mln euro na pomoc rolnikom to zdecydowanie za mało"

100 mln euro, które miały być przeznaczone na pomoc rolnikom z tzw. rezerwy kryzysowej UE w pięciu krajach przyfrontowych to zdecydowanie za mało - stwierdził we wtorek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że koszty polskiego rolnictwa i innych krajów przylegających do Ukrainy "są zdecydowanie największe".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA rolnictwo Unia Europejska porty

EBOiR wspomoże inwestycje w trasy Via Carpatia i Rail Baltica. To ustalono podczas spotkania z resortem infrastruktury

Wsparcie finansowe i projektowe ukraińskiego rządu, rozwój korytarzy solidarnościowych, inwestycje w trasy Rail Baltica i Via Carpatia, alternatywne szlaki logistyczne między UE, a Ukrainą to tematy spotkania m.in. szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prezesem EBOiR Odile Renaud-Basso.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE wojna na Ukrainie zboże PKP kolejnictwo via carpatia porty Gdańsk

"Poważna konkurencja dla Hamburga". Minister Gróbarczyk o perspektywach dla portu w Świnoujściu

Dzięki budowie portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA porty Hamburg żegluga pełnomorska transport handel eksport infrastruktura Świnoujście Marek Gróbarczyk POLSKA

Minister rolnictwa: odbiorców zboża poszukujemy także w Afryce

- Zboże będzie priorytetem na PKP, jak i w portach - powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał szef resortu rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojna na Ukrainie zboże porty PKP pomoc żywność Afryka