Redakcja Polska

Kilka kliknięć i lot zgłoszony. PAŻP uruchomiła aplikację Drone Tower

15.04.2024 15:42
Kilka kliknięć i lot zgłoszony. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła właśnie darmową aplikację o nazwie Drone Tower. Służy ona właścicielom bezzałogowców do zgłaszania zamiaru lotu takim urządzeniem.
Boeing 737 PLL LOT.
Boeing 737 PLL LOT.PLL LOT/twitter

Aplikacja w kilku krokach pozwala na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji, daje możliwość zgłoszenia przez operatora bezzałogowego statku powietrznego zamiaru wykonania lotu. Dzięki niej można też prowadzić komunikację z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk.


Posłuchaj
00:49 12927496_1 (1).mp3 Kilka kliknięć i lot zgłoszony. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła właśnie darmową aplikację o nazwie Drone Tower. Materiał Aleksandra Pszoniaka (IAR)

 

System pozwala także informować o sytuacjach awaryjnych oraz przypomina o kończącym się czasie tak zwanego Check-In’u, czyli czasu pozwalającego na lot dronem. Aplikacja dostarcza także informacje o innych, zgłoszonych lotach dronów wykonywanych w najbliżej okolicy. Dzięki aplikacji operator drona będzie też mógł sprawdzić, w jakiej strefie przestrzeni powietrznej się znajduje.

By korzystać z aplikacji, trzeba ją najpierw pobrać, a potem zarejestrować się w systemie PansaUTM. Przedstawiciele PAŻP zapewniają, że nowe narzędzie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Podręcznik użytkowania aplikacji jest dostępny na stronie internetowej PAŻP. W tej chwili w Polsce jest zarejestrowanych ćwierć milionów operatorów dronów.


IAR/dad

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame została odrestaurowana po pożarze

15.04.2024 09:44
Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana - powiedział Polskiemu Radiu rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas. Dziś mija piąta rocznica pożaru, który zniszczył część paryskiej katedry.

Litwa: większość mieszkańców uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

15.04.2024 11:46
Większość mieszkańców Litwy uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. To wynik sondażu przeprowadzonego na zlecenie litewskiego nadawcy publicznego LRT.

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.