Redakcja Polska

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot

12.06.2024 10:04
Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot. Ma on zostać przerzucony z Polski, gdzie chroni stacjonujących amerykańskich żołnierzy.
Wołodymyr Zełenski, a w tle wyrzutnia systemu Patriot
Wołodymyr Zełenski, a w tle wyrzutnia systemu PatriotPAP/EPA/JENS BUETTNER / POOL

Wysłanie baterii Patriot dla Kijowa zatwierdził w ubiegłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden - informuje "New York Times", powołując się na anonimowych urzędników administracji. Decyzja ta nie została ogłoszona publicznie. Dziennik pisze, że Joe Biden podjął decyzję po "serii spotkań na wysokim szczeblu i wewnętrznej debacie".

Byłby to drugi system Patriot, jaki Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie. Inni sojusznicy, Niemcy i Holandia, również dostarczyli Ukrainie systemy Patriot.

O przekazywanie Patriotów zabiegają ukraińskie władze, na czele z prezydentem. Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego kraj pilnie potrzebuje kolejnych siedmiu systemów, aby odeprzeć rosyjskie ataki. Ostatnio Rosjanie intensywnie ostrzeliwują obwód charkowski.


IAR/dad

"Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia Ukrainy". Ruszyła berlińska Konferencja Odbudowy Ukrainy

11.06.2024 13:11
Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia dla Ukrainy - zapowiedziała Ursula von der Leyen na otwarciu Konferencji dla Odbudowy Ukrainy. W Berlinie jest też prezydent Wołodomyr Zełenski, który wskazał, że oprócz broni, najbardziej wsparcia wymaga ukraińska energetyka. Tymczasem w Kijowie wokół berlińskiej konferencji rozgorzał skandal polityczny. 

Mer Charkowa: zgoda USA na uderzanie w cele w Rosji ograniczyła ataki na miasto

11.06.2024 14:35
Rosja ograniczyła ataki na Charków po tym, jak USA zgodziły się na wykorzystywanie ich pocisków do uderzeń na cele w Rosji, skąd bombardowane jest to miasto – napisała we wtorek agencja Reutera, która rozmawiała o tym w Berlinie z merem Charkowa Ihorem Terechowem.

Służby poszukują zabójcy żołnierza. "Rzeczpospolita nie spocznie, dopóki tego bandyty nie złapie"

11.06.2024 15:21
Polskie służby dążą do zidentyfikowania i ukarania zabójcy polskiego żołnierza na granicy z Białorusią. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w sprawę są zaangażowane wszystkie służby państwa. - Rzeczpospolita uczyni wszystko i nie spocznie, dopóki bandyta, który w bestialski sposób zaatakował ze skutkiem śmiertelnym polskiego żołnierza, nie zostanie schwytany. Rzeczpospolita nie spocznie, dopóki tego bandyty nie złapie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.