Redakcja Polska

Połączenie gazowe między Litwą i Polską GIPL już działa

01.05.2022 13:16
Jego łączna długość to ponad 500 kilometrów. Jest to jeden z najważniejszych projektów strategicznych ostatniej dekady
Audio
  • Połączenie gazowe między Litwą i Polską GIPL już działa [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/MAXSHOT.PL

Połączenie gazowe między Litwą i Polską GIPL już działa - poinformował Polskie Radio operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. Jego łączna długość to ponad 500 kilometrów. Jest to jeden z najważniejszych projektów strategicznych ostatniej dekady.

Jeszcze w piątek prezydent Gitanas Nauseda napisał na Twitterze, że odpowiedzią na szantaż energetyczny Kremla jest "jeszcze większa jedność i współpraca". "Litwa cieszy się z tego, że od maja będzie mogła zaopatrywać Polskę w gaz ziemny z naszego terminalu LNG. Razem ku całkowitej niezależności energetycznej - nie ma miejsca na krwawy rosyjski gaz i ropę w Unii Europejskiej" - czytamy w jego wpisie. 

Szef resortu energetyki Dainius Kreivys zapowiedział, że połączenie zwiększy elastyczność Litwy w kwestii dostaw surowca i umożliwi szybszą reakcję na zmiany cen na światowych giełdach. Otworzy też więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie.

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość połączenia gazowego w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg ma mieć zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.

IAR/ks

Premier: musimy obronić zjednoczoną Europę dla przyszłych pokoleń

01.05.2022 10:44
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o obronę zjednoczonej Europy dla przyszłych pokoleń. Przypomniał w mediach społecznościowych, że dziś przypada 18. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Rozpoczynają się ćwiczenia Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy

01.05.2022 12:45
18 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów, także z Polski, weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj ćwiczeniach Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022. Ćwiczenia odbędą się na terenie naszego kraju oraz ośmiu innych państw

Nancy Pelosi w Rzeszowie: będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa

01.05.2022 15:00
Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi opowiadała o swojej wizycie w Kijowie, gdzie delegacja amerykańskich kongresmenów spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.