Redakcja Polska

Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie pieniędzy dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy

27.06.2022 09:11
Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie nowych, dodatkowych pieniędzy dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny do Unii uciekło ponad 6 milionów osób, z czego do Polski ponad 4 miliony 300 tysięcy.
Audio
  • Rośnie presja na KE ws nowych pieniędzy dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/symbiot

"Komisja została wezwana do szybkiego przedstawienia propozycji" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z wysokich rangą unijnych urzędników, który zrelacjonował przebieg unijnego szczytu, zakończonego w piątek.

Do tej pory Komisja proponowała państwom członkowskim jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego, oraz ułatwienia w ich wykorzystaniu.

"Świeże pieniądze są niezbędne" - powiedział wysoki rangą unijny urzędnik. Dodał, że podczas szczytu porównywano reakcję Brukseli na kryzys migracyjny w 2015 i 2016 roku, w znacznym stopniu spowodowany wojną w Syrii i obecnie.

"Wtedy między innymi Grecja, Włochy i Niemcy otrzymały dodatkowe pieniądze i słusznie teraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej domagają się działań w duchu solidarności" - podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia wysoki rangą unijny urzędnik.

Rząd w Warszawie szacuje koszty utrzymania ukraińskich uchodźców na 11 miliardów euro o czym pisał w kwietniu do Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki.

IAR/ks

Szef ukraińskiego MSZ apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

26.06.2022 16:24
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów, którego celem był budynek mieszkalny, wezwał przywódców G7 do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Premier Wielkiej Brytanii zainteresowany francuską propozycją poszerzenia wspólnoty politycznej poza UE

27.06.2022 08:59
Poinformowały o tym francuskie władze. "Rodzaj szerszej wspólnoty pozwoliłby Wielkiej Brytanii się ponownie zaangażować" - powiedział jeden z francuskich urzędników.

W Rosji chcą brać na wojnę chłopców zaraz po ukończeniu szkoły

27.06.2022 09:02
Rosyjski parlament pracuje nad ustawą znoszącą ograniczenia w naborze do kontraktowej służby wojskowej