Redakcja Polska

Polska pomoc dla Ukrainy to 10 mld zł od społeczeństwa i 7 mld w sprzęcie wojskowym

22.08.2022 09:59
Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł.
Audio
  • Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że szacunkowo Polacy wydali ponad 10 miliardów złotych na indywidualną pomoc dla obywateli Ukrainy (IAR)
W niedzielę Rosjanie kontynuowali ostrzał miasta Sumy
W niedzielę Rosjanie kontynuowali ostrzał miasta SumyPAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Polityk PiS, który w ubiegłym tygodniu przebywał na Ukrainie, był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o obecną sytuację w tym kraju. - Widzimy, że determinacja, w połączeniu ze wsparciem sojuszników z Zachodu, pozwoliła obronić stolicę, pozwoliła odzyskać część zajętych pierwotnie przez Rosjan terytoriów. A teraz wspieramy Ukrainę z nadzieją, że również na zachodzie i południu Ukraińcy obronią swoje terytorium - mówił Michał Dworczyk.

Dopytywany o wysokość pomocy, którą Polska przekazała Ukrainie, podkreślił "wielki wkład społeczeństwa polskiego", które - jak mówił - "niezwykle solidarnie wspiera Ukrainę". - Czytałem takie analizy, które mówiły, że jest to kwota powyżej 10 mld zł. Mówię o takim wsparciu przez indywidualne osoby, przez polskich obywateli - powiedział Michał Dworczyk.

Pomoc militarna

Zauważył, że wsparcie płynące z Polski na Ukrainę to także pomoc rządowa, która podzielił na dwie części: wydatkowaną w Polsce i przekazywaną na Ukrainę. - Największa częścią w tej puli przekazywanej na Ukrainę to wsparcie o charakterze militarnym. Tutaj padały kwoty powyżej 7 mld zł. To wartość sprzętu wojskowego przekazywanego na Ukrainę - wskazał.

Dworczyk podkreślił wagę tej pomocy. - To jest działanie nie tylko wynikające z solidarności wobec naszego wschodniego sąsiada, ale także strategicznie ważne działanie mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa Polski. Każdy zniszczony czołg rosyjski na Ukrainie to jest potencjalnie mniejsze zagrożenie dla Polski, potencjalnie o jeden czołg mniej, który mógłby stanąć na granicy rosyjsko-polskiej, czy białorusko-polskiej - mówił.

Zaznaczył, że podczas jego ostatniej wizyty na Ukrainie "wszędzie słyszał podziękowania i wdzięczność za ofiarność społeczeństwa polskiego i wsparcie rządowe".


PAP/PR1/dad

NATO: w piątek pierwsze spotkanie w ramach trójkąta Turcji, Szwecji i Finlandii

21.08.2022 14:55
Pierwsze spotkanie stałego wspólnego mechanizmu ustanowionego w ramach trójstronnego memorandum podpisanego przez Turcję, Finlandię i Szwecję odbędzie się w Finlandii 26 sierpnia.

Polscy strażacy wrócili z misji we Francji. "Pokazujecie, czym realnie jest solidarność"

21.08.2022 17:15
Polscy strażacy, którzy pomagali gasić pożary we Francji, dojechali dziś do Zgorzelca. W drodze powrotnej są od piątku. Po południu rozpoczęła się ceremonia powitania strażaków.

Prezydent Zełenski: dosłownie czuć w krymskim powietrzu, że okupacja jest tymczasowa, a Ukraina tam wraca

21.08.2022 17:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjska okupacja Krymu jest tymczasowa, a półwysep wraca w ręce Ukrainy.