Redakcja Polska

Unia wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 mln ton zboża, z czego połowę przez Polskę

08.11.2022 17:55
Do końca października Unia Europejska wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 milionów ton zboża, z czego połowę przez Polskę. Tak wynika z zestawienia Komisji Europejskiej, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Do końca października UE wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 mln ton zboża, z czego połowę przez Polskę
Do końca października UE wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 mln ton zboża, z czego połowę przez Polskęzmeypetrov/Shutterstock

Rosja, po zaatakowaniu Ukrainy, blokowała przez kilka miesięcy jej porty na Morzu Czarnym. Pojawiła się groźba kryzysu żywnościowego, bo zboża z Ukrainy, nazywanej światowym spichlerzem, kupowały przede wszystkim kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wtedy Komisja Europejska zaproponowała tak zwane korytarze solidarnościowe, by priorytetowo wyeksportować ukraińskie zboże drogami i kolejami. Od kwietnia 15 milionów ton zboża wyeksportowano właśnie tymi korytarzami. 

Pod koniec lipca został odblokowany szlak morski , wraz z porozumieniem wynegocjowanym przez ONZ i Turcję. Od tego czasu wyeksportowano z Ukrainy 9,7 milion ton zboża przez Morze Czarne. Urzędnicy w Komisji, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia podkreślają, że lądowe korytarze solidarnościowe okazały się sukcesem, ale przyznają, że gdyby droga morska, została znowu całkowicie zablokowana, wtedy przerzucenie się wyłącznie na transport lądowy nie byłoby takie proste. - Oczywiste jest, że Morzem Czarnym łatwiej przetransportować więcej żywności niż drogą lądową, więc najlepiej, żeby działały obie. Jeśli jednak transport kolejowy i drogowy będzie musiał przejąć to co płynie morzem, to przejmie, tyle tylko, że to wszystko będzie się odbywało bardzo wolno - podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia jeden z urzędników w Komisji. Drugi z rozmówców zwrócił uwagę, że drogami i kolejami odbywa się też eksport innych towarów z Ukrainy. Niemal drugie tyle co żywność przetransportowano produktów nierolniczych, jak żelazo, czy stal.

Ponadto, jak wynika z danych Komisji, bywa, że transport pociągami opóźnia się z powodu zbyt długiego czasu oczekiwania na niektórych przejściach z Polską.

IAR/dad

Szczyt COP27. Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

08.11.2022 16:00
- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.

Przewodniczący KEP spotkał się z ambasadorem Ukrainy. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej

08.11.2022 16:18
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, spotkał się we wtorek w Warszawie z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej i duszpasterskiej Kościoła w Polsce na rzecz uchodźców wojennych oraz działań pomocowych, świadczonych przez Kościół na terenach bezpośrednio objętych wojną.