Redakcja Polska

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 procent licząc rok do roku

15.03.2023 12:00
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku. Zdaniem ekspertów, w Polsce osiągnęliśmy właśnie szczyt inflacji.
Audio
  • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 procent licząc rok do roku - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Szczyt inflacji w Polsce
Szczyt inflacji w PolsceFoto: monticello/Shutterstock

- Mamy nadzieje, że najgorsze już za nami, że ceny surowców energetycznych się stabilizują i ceny żywności będą niższe; jest szansa, że rozwiązania antykryzysowe będą mniej potrzebne – uspokaja minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Ministerstwo spodziewało się wzrostu inflacji w pierwszych miesiącach tego roku – dodaje szefowa resortu finansów.

Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak ocenia, że wpływ na spadek inflacji będzie miało odwrócenie negatywnych szoków cenowych. Ekonomista podkreśla, że jeśli sytuacji na rynku pracy będzie nadal dobra, a bezrobocie pozostanie na rekordowo niskim poziomie, można spodziewać się utrzymywania mocnej presji na podwyżki płac, co utrudni w najbliższych kwartałach walkę z rosnącymi cenami. Znacznego spadku inflacji już od najbliższych miesięcy spodziewa się Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wysoki wskaźnik w lutym to wynik zgodny z rynkowymi prognozami – dodaje ekonomista. Zmiana miała głównie podłoże statystyczne.

Rzecznik rządu Piotr Müller komentując najnowsze dane powiedział, że obecnie wiele zależy od cen na międzynarodowych rynkach gazu, energii i ropy. Rządowe tarcze, między innymi te zamrażające ceny energii i gazu, w niedługim czasie też powinny przynieść wymierne efekty. Pozwoli to - według ministra Piotra Müllera - obniżać odczyty inflacyjne. "Trzeba się jednak przygotować, że wysoka inflacja będzie się jeszcze utrzymywać przez pewien czas" - dodaje rzecznik rządu.

IAR/ep

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski. Komisja Europejska oczekuje spadku inflacji

13.02.2023 12:37
Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 0,4 procent - tak wynika z prognoz Komisji Europejskiej. To o 0,3 punktu procentowego mniej niż Bruksela szacowała w listopadzie. Komisja rewiduje też w górę dane za ubiegły rok. Z jej listopadowych szacunków wynikało, że PKB Polski wzrośnie o 4 procent. Teraz Bruksela podaje, że było to 4,9 procent. Niższa prognozowana będzie inflacja.

Europejski Bank Inwestycyjny stworzy fundusz na odbudowę Ukrainy? Polska jest "za"

14.03.2023 14:46
Jak przekazała przebywająca w Brukseli minister finansów Magdalena Rzeczkowska, Polska popiera pomysł stworzenia funduszu przez Europejski Bank Inwestycyjny na odbudowę Ukrainy. Chodzi o szybką odbudowę zniszczonej infrastruktury krytycznej i umożliwienie funkcjonowania tego kraju. - To krok w dobrą stronę - dodała minister.

Ukraińcy zamówili kolejną partę karabinków Grot. "To nie będzie śladowe zamówienie"

16.03.2023 09:41
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.