Polskie Radio
Section05
prognozy

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb prognozy ekonomia wzrost gospodarczy POLSKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna PKN Orlen

PKN Orlen chce wydobywać jeszcze więcej gazu. Bezpieczeństwo energetyczne Polski głównym celem koncernu

W obliczu potencjalnych kryzysów energetycznych na znaczeniu zyskiwać będzie wydobycie własnego gazu ziemnego. Potrzebne będą również dodatkowe środki na rozbudowę niezbędnej do tego infrastruktury. Przed polskimi firmami, z Grupą Orlen na czele, stoją ogromne wyzwania, jednak stawką jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sukces transformacji energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb prognozy ekonomia wzrost gospodarczy POLSKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna PKN Orlen

Suwerenność energetyczna, wzrost gospodarczy, więcej w kieszeniach podatników. Premier podsumował lata rządów PiS

"Jeszcze 7-8 lat temu Polska była energetycznym skansenem Europy, a prawdziwy pościg za europejską czołówką czystej energetyki zaczął się w 2016 r." - podkreślił w niedzielnym podcaście premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że niebawem będzie miał kolejną wiadomość dotyczącą wielkiej inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb prognozy ekonomia wzrost gospodarczy POLSKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna Mateusz Morawiecki

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski. Komisja Europejska oczekuje spadku inflacji

Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 0,4 procent - tak wynika z prognoz Komisji Europejskiej. To o 0,3 punktu procentowego mniej niż Bruksela szacowała w listopadzie. Komisja rewiduje też w górę dane za ubiegły rok. Z jej listopadowych szacunków wynikało, że PKB Polski wzrośnie o 4 procent. Teraz Bruksela podaje, że było to 4,9 procent. Niższa prognozowana będzie inflacja.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska prognozy inflacja gospodarka polska

KE obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski. Znamy nowe dane

Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten i przyszły rok. Ponadto przewiduje, że wyższa będzie inflacja. Z najnowszych prognoz wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 4 procent. W lipcu Bruksela prognozowała, że będzie to 5,2 procent - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska inflacja GOSPODARKA Europa gospodarka polska prognozy Polska w Unii Europejskiej

Cztery gazowe scenariusze dla Niemiec. Najbardziej prawdopodobny to wstrzymanie rosyjskich dostaw

Na czwartek 21 lipca planowane jest zakończenie 10-dniowych prac konserwacyjnych rurociągu Nord Stream 1 (NS1). Po tym terminie możliwe są cztery różne scenariusze wydarzeń, jednak większość ekspertów spodziewa się, że rosyjski Gazprom nie wznowi dostaw gazu do Niemiec - pisze we wtorek portal dziennika "Handelsblatt" (HB).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Nord Stream Niemcy Gazprom sankcje Rosja prognozy Europa ŚWIAT

Inflacja w lipcu będzie niższa? "Dużą rolę może odegrać promocja na rynku paliw wprowadzona przez Orlen"

W obniżaniu inflacji dużą rolę może odegrać promocja na rynku paliw wprowadzona przez Orlen - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jego zdaniem inne firmy podążą za tym ruchem i w lipcu inflacja może być niższa niż w czerwcu. - NBP ogłosi jeszcze maksymalnie trzy podwyżki stóp procentowych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja benzyna ceny paliw prognozy PKO BP PKN Orlen