Redakcja Polska

Czesi coraz chętniej spędzają wakacje nad Wisłą. Urlop w Polsce hitem lata

22.07.2023 16:27
Czeskie media i touroperatorzy przyznają, że Polska to hit tego lata. - Ci którzy już tam byli piszą do nas, że chcą do Polski wrócić - powiedział dyrektor oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) w Pradze Pavel Trojan. - Co roku chcemy pokazywać Czechom nowe miejsca - oznajmił.
Polskie wybrzeże króluje wśród kierunków wybieranych przez Czechów na urlop w Polsce
Polskie wybrzeże króluje wśród kierunków wybieranych przez Czechów na urlop w PolsceReinfus / Shutterstock.com

Zdaniem Trojana nie można wskazać jednej przyczyny, dla której Czesi gremialnie ruszyli do Polski. - To taki mix - mówi i wymienia m.in. starania POT i Instytutu Polskiego w Pradze.

- Co roku w Pradze, w ogrodach ambasady organizowane są Dni Polskie. Jest wiele różnych wystaw i programów. Są targi turystyczne – wyjaśnia Trojan. Zwraca też uwagę, że w czasie pandemii, gdy nie można było pojechać nad Adriatyk lub do Francji, jechano Polski, gdzie restrykcje był mniej dotkliwe. "Pojechali i zobaczyli, że to jest normalny kraj, a nie z ich stereotypów - mówi i dodaje, że bardzo ważna jest silna korona".

- Usługa jest na wyższym poziomie niż w Czechach i kosztuje tyle samo, a czasami mniej. To właśnie ma znaczenie dla przeciętnego Czecha. Także jedzenie, cała gastronomia jest tańsza. (...) Jest taniej, a nie gorzej niż w Czechach - mówi Trojan.

Podobne ceny

O argumentach cen pisze codzienna prasa. "Są na podobnym poziomie jak w Czechach. Artykuły spożywcze dzięki zerowemu VAT kosztują mniej" - napisała w sobotę Mlada Fronta DNES. Dziennikarze w reportażu z polskich plaż zwracają uwagę na możliwość płacenia kartami kredytowymi, co w Czechach bywa problemem.

Ceny i poziom usług oceniane są w sieciach społecznościowych, a grupy na Facebooku, zajmujące się urlopami w Polsce mają po kilkudziesięciu członków.

Trojan zwraca uwagę, że pobyty w Polsce porównywane są z wakacjami w Chorwacji. - W Chorwacji jak się zdarzy, że nie ma słońca lub pada, jest jakaś burza przez dwa lub trzy dni, to nie ma co robić, bo nie ma właściwej oferty. U nas nawet parę razy w tygodniu może padać, to wówczas są muzea, różne programy i rozrywka - dodaje.

Celem - Bałtyk i przygraniczne kąpieliska

Bałtyk i kąpieliska w miejscowościach przy czesko-polskiej granicy, to obecnie najważniejsze kierunki dla Czechów. - Przez trzydzieści lat tym głównym kierunkiem dla Czechów był Kraków. Taki trójkąt Kraków-Wieliczka-Oświęcim. Nawet teraz to jeden z popularniejszych kierunków u touroperatorów. Powoli dochodzi jednak do zmiany. Popularne stają się Wrocław i Poznań – wyjaśnia Trojan.

Wymieniając inne miejsca zastrzega, że Bory Tucholskie potrzebują dodatkowej promocji, podobnie Kaszuby. Wśród przyszłych czeskich celów podróży chciałby widzieć polską stronę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską z jej pałacami, ogrodami i zamkami. Wierzy, że "moda na Polskę" utrzyma się i pozytywny trend będzie zachowany. - Urlop w Polsce wybiera o jedną trzecią więcej Czechów niż przed rokiem i niemal dwa razy tyle co przed pandemią - podsumowuje Trojan.


PAP/dad

"Spodziewamy się szybko przesuwających się pożarów". Dowódca polskich strażaków o sytuacji w Grecji

22.07.2023 09:34
Dowódca polskich strażaków, którzy pojechali gasić pożary w Grecji brygadier Grzegorz Borowiec przekazał, że "dwa lata temu nasi strażacy w Grecji widzieli ogromne fronty pożarów, które w ciągu kilku minut przesuwały się o wiele metrów". - To będzie na pewno element krajobrazu, którego doświadczymy - ocenił.

Ukraińskie drony zaatakowały magazyny i lotnisko na Krymie

22.07.2023 12:05
Ukraińskie media informują, że drony zaatakowały magazyn ropy i lotnisko na Krymie w rejonie krasnogwardijskim. W miejscu ataku wybuchł duży pożar. Rosja wysłała tam w odpowiedzi myśliwce.

Na Litwie zostanie powołana komisja do oceny obraźliwych wypowiedzi wobec Polaków

22.07.2023 13:05
Na Litwie zostanie powołana komisja do oceny obraźliwych wobec Polaków wypowiedzi szefa Państwowej Inspekcji Językowej Audriusa Valotki. W czwartek w litewskim radiu publicznym powiedział on, że tablicami z polskimi nazwami miejscowości na Wileńszczyźnie oznaczona została "polska strefa okupacyjna, w której odbywała się polonizacja Litwinów".

Polscy strażacy w Grecji rozpoczęli akcję gaśniczą. "Najgorszy jest upał - jakby żar lał się z nieba"

22.07.2023 15:30
Polscy strażacy w Grecji wyruszają do akcji gaśniczej. Rano po spotkaniu z przedstawicielami lokalnych władz wskazano Polakom dwie strefy działania, w tym jedną oddaloną około 30 kilometrów od bazy operacji. - Najgorszy jest upał - to jakby żar lał się z nieba, niesamowity gorąc. Ale również wzmagający się wiatr oraz specyficzna roślinność bogata w olejki eteryczne - powiedział w sobotę mł. kpt. Łukasz Nowak, rzecznik polskich strażaków, którzy gaszą pożary w Grecji.