Polskie Radio
Section05
Wilno

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Litwa historia Polski II wojna światowa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Wilno

"Straszliwa obcość tego najazdu". "Jak dzicz". Świadkowie o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

– To już będę zawsze pamiętał. Tę noc pochmurną, przerażającą dla nas wszystkich, to głuche dudnienie ciężkiego żelastwa. I wkraczające późno nocą do Wilna czołgi radzieckie – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Bogdan Rudnicki, wilnianin. Takich przejmujących wspomnień o 17 września 1939 roku zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR wspomnienie Lwów Grodno Wilno agresja sowiecka

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita II RP Armia Czerwona Franciszek Kleeberg Grodno Edward Rydz-Śmigły Kresy Wilno Lwów

Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wilno Litwa Łotwa Ukraina Białoruś TEATR wystawa koncert Justyna Grabarz Trójka

"Niczego nie udawałem, śpiewałem szczerze". Bernard Ładysz i jego radiowe wspomnienia

- W śpiew włożyłem wszystkie moje doświadczenia, wszystkie moje przeżycia - podkreślał w archiwalnych nagraniach dla Polskiego Radia Bernard Ładysz. 24 lipca 2022 roku przypada sto pierwsza rocznica urodzin tego znakomitego śpiewaka operowego, "głosu stulecia", ale i żołnierza Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz PRL Wilno wspomnienie II wojna światowa opera śpiew HISTORIA

27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących. W Polskim Radiu 24 o Festiwalu Szekspirowskim mówiła Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Wilno