Redakcja Polska

Incydent na pokładzie Boeinga 737. ULC: samoloty użytkowane w Polsce są bezpieczne

08.01.2024 13:46
Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnia, że wszystkie samoloty użytkowane przez polskich przewoźników są bezpieczne. To reakcja na piątkowy incydent w Stanach Zjednoczonych. Maszyna linii Alaska Airlines musiała awaryjnie lądować po tym, jak od kadłuba odpadła zaślepka od tylnych drzwi awaryjnych.
Amerykańska agencja nakazała uziemienie części Boeingów 737 Max 9
Amerykańska agencja nakazała uziemienie części Boeingów 737 Max 9STEPHEN BRASHEAR/Getty AFP/East News & Pete Muntean/X

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson powiedział, że usterka dotyczyła Boeinga 737 - MAX 9. Nie ma go we flocie żadnego polskiego przewoźnika. Maszyny zarejestrowane w Polsce to samoloty typu Boeing 737 - MAX 8, które posiadają krótszy kadłub i nie mają tak zwanej tylnej zaślepki, która w przypadku feralnego rejsu została uszkodzona.

Samolot musiał awaryjnie lądować niedługo po starcie z lotniska w Portland. Na wysokości pięciu tysięcy metrów z tylnej części kadłuba odpadła część zaślepiająca miejsce na dodatkowe drzwi awaryjne. Nikomu z pasażerów nic się nie stało. Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa wydała nakaz uziemienia i kontroli wszystkich samolotów tego typu, które operują z amerykańskich lotnisk.

Piotr Samson zapewnia, że użytkowane przez polskich przewoźników maszyny typu Boeing 737 - MAX 8 mają inną konstrukcję i są bezpieczne. Wskazał, że kadłub w tym wariancie jest krótszy i nie ma z tyłu miejsca na drzwi awaryjne, jak to było w przypadku modelu MAX - 9.

Samoloty typu Boeing 737 - MAX 8 są użytkowane w naszym kraju przez Polskie Linie Lotnicze LOT, Enter Air oraz przez Ryanair.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: lotnictwo transport Boeing

Wzmożone kontrole transportów ze wschodu. Polskie służby aktywne

08.01.2024 09:23
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul poinformowała o nasilonych kontrolach transportów towarów wjeżdżających do Polski przez granicę. Prowadzą je policja, Inspekcja Transportu Drogowego i Krajowa Administracja Skarbowa.

Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii. Koncern rozważa dalsze przejęcia w regionie

08.01.2024 09:47
Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Tym samym liczba stacji należących do spółki - w 7 krajach - w Polsce i w regionie zwiększyła się do prawie 3,5 tysiąca.

Rosja wzmacnia represyjne oddziały policyjne na okupowanych terenach

08.01.2024 12:22
Rosja wzmacnia oddziały Rosgwardii na własnym terytorium i oddziały działające na terenach okupowanych. Według ukraińskich serwisów internetowych, w rejonach zajętych przez agresora przebywa około 35 tysięcy dobrze uzbrojonych funkcjonariuszy Rosyjskiej Gwardii Narodowej. Miejscowi dziennikarze nazywają ich "policją okupacyjną".