X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Kapitan Narwal". Grafika na cześć "superbohatera" z Londynu

01.12.2019 16:53
Trzej mężczyźni, którzy w piątek obezwładnili zamachowca w Londynie zostali przedstawieni jako superbohaterowie. Jeden z nich - Łukasz, polski szef kuchni walczył z terrorystą półtorametrowym kłem narwala. Do użycia tego niecodziennego przedmiotu nawiązał autor grafiki Bob Moran, rysownik tworzący dla "The Daily Telegraph".
Audio
  • Napastnik z London Bridge był już skazany za terroryzm. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Polak, który kłem narwala zatrzymywał zamachowca
Polak, który kłem narwala zatrzymywał zamachowcaTwitter

Nożownik zabił w piątek w Londynie dwie osoby - mężczyznę i kobietę oraz ranił kolejne trzy. Sam został zastrzelony przez policję. Napastnik to 28-letni Usman Khan, mieszkaniec hrabstwa Staffordshire w środkowej Anglii. Mężczyzna był znany brytyjskim służbom i łączono go z islamskimi grupami terrorystycznymi. W 2018 roku opuścił więzienie.

Bohaterski czyn doceniany jest w Polsce i na świecie. - Łukasz chwycił leżący w pobliżu kieł narwala i pobiegł na zamachowca. Został przez niego dźgnięty nożem w rękę, ale kontynuował powalanie go na ziemię - powiedział jeden z rozmówców "The Times". - Został zraniony, ale to go nie zatrzymało. Łukasz jest bohaterem - dodał.

Walecznemu Polakowi podziękował również premier Mateusz Morawiecki, który zauważył, że "cholerni Polacy znowu ratują Londyn". "Przeciwko terroryzmowi każda broń jest dozwolona. Panie Łukaszu, Pana postawa zasługuje na szczególne podziękowanie i szacunek. Polska jest z Pana dumna!" - napisał szef polskiego rządu.

Ponadto Jan Kanthak, rzecznik prasowy Solidarnej Polski poinformował, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwróci się do prezydenta z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Polaka.

Atak w Londynie

Na grafice ponadto obok Polaka walczącego kłem narwala znalazł się "Pieszy" oraz "Gaśnica".

Do ataku doszło w okolicy London Bridge, łączącego finansowe City z południem miasta, gdzie znajdują się targ Borough Market czy duża stacja kolei i metra. Napastnik uderzył w okolicy budynku Fishmongers' Hall, znajdującego się na skraju City. To dlatego w operację zaangażowane zostały dwie siły policyjne. Oprócz Metropolitan Police zareagowała policja City, które cieszy się formalną autonomią i ma własne siły porządkowe.

IAR/PAP/PR24/dad

W Wilnie zaprezentowana została jedna z najpiękniejszych choinek w Europie

01.12.2019 12:58
W Wilnie zaprezentowana została miejska choinka bożonarodzeniowa. Od kilku lat wileńskie drzewko uznawane jest za jedno z najoryginalniejszych i najpiękniejszych w Europie.

Instytut Polski w Budapeszcie podsumowuje swoje 80-lecie

01.12.2019 15:58
Instytut Polski w Budapeszcie podsumowuje jubileuszowy rok, w którym ta placówka świętowała swoje 80-lecie. Z tej okazji w stolicy Węgier odbyło się wiele imprez promujących wiedzę o Polsce i polskiej kulturze. Świętowanie trwa i w grudniu odbywają się kolejne wydarzenia.

Niemcy: wigilia dla bezdomnych Polaków w Hamburgu

01.12.2019 16:22
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska uczestniczyła w wigilii dla bezdomnych i potrzebujących Polaków w Hamburgu. Wigilię zorganizował Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła i Polska Misja Katolicka w Hamburgu przy współpracy polskiego MSZ.