Redakcja Polska

Białoruski opozycjonista bez wizy Schengen. Litwa blokuje wniosek

14.01.2020 14:51
Znany białoruski ekonomista i polityk polskiego pochodzenia ma bezterminowy zakaz otrzymywania wiz Schengen. Jarosław Romańczuk dowiedział się, że na czarną listę został wpisany przez Litwę prawdopodobnie po którymś ze swoich komentarzy. Nie wyklucza, że dotyczył on przemytu papierosów przez białorusko-litewską granicę.
Audio
  • Białoruski opozycjonista bez wizy Schengen bo Litwa zablokowała. O szczegółach - Włodzimierz Pac (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFot.: Pixabay/jackmac34

Jarosław Romańczuk to były kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku z ramienia opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Mieszka w Mińsku ale pochodzi z Spoćkiń pod Grodnem. Jako jeden z pierwszych wstąpił do powstałego 30 lat temu Związku Polaków na Białorusi. W rozmowie z rozgłośnią Radio Swaboda powiedział, że w październiku ubiegłego roku miał jechać na Litwę wraz z innymi opozycjonistami. Jak się jednak okazało ma zakaz otrzymywania wiz Schengen na czas nieokreślony.

Z dokumentu który otrzymał od Litwinów wynika, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jarosław Romańczuk pojechał następnie do Stanów Zjednoczonych na konferencję w Waszyngtonie na której miał wykład. Po powrocie chciał wyrobić wizę Schengen, tym razem w konsulacie Francji. Jednak i tam dowiedział się, że wizy Schengen nie otrzyma, gdyż został wpisany przez Litwę na czarną listę osób, zagrażających bezpieczeństwu państwa. Może jednak dostać francuską wizę narodową.


IAR/dad

Krzysztof Szczerski: w Auschwitz prezydent nie będzie polemizował z Putinem

14.01.2020 10:25
W Auschwitz prezydent Andrzej Duda wygłosi "przemówienie pamięci i szacunku". To nie będzie wystąpienie, które ma być polemiczne względem prezydenta Rosji - powiedział w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zgłoś firmę do konkursu „Teraz Polska” – niebawem mija termin!

14.01.2020 10:59
Konkurs „Teraz Polska” to inicjatywa promująca krajową gospodarkę już niemal 30 lat  

Niemcy i Rosja zgodne: interesy zamiast ideałów, gdy chodzi o Nord Stream 2

14.01.2020 12:33
W niemieckich mediach nie milkną echa komentarzy po ostatnim spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina w Moskwie. Jak zauważają komentatorzy, rozmowa przywódców obu państw trwała blisko cztery godziny, a tematy kontrowersyjne, takie jak zamordowanie w Berlinie imigranta z Gruzji, zostały świadomie wykluczone z agendy. Przeważały wspólne sprawy - ocenił autor atrykułu w dzienniku "Tagesspiegel". Z kolei "Bild" stwierdził, że Merkel przestała już być równorzędnym przeciwnikiem Putina.