X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Opublikowano raport o wojnie informacyjnej i propagandzie historycznej Rosji

20.05.2020 11:18
Polacy mają dość powszechny kontakt z propagandą historyczną Rosji, jednak wzbudza ona negatywne emocje i jest przez nich odrzucana na poziomie racjonalnym - to jeden z wniosków opublikowanego w środę raportu "Wojna informacyjna i propaganda historyczna".
Władimir Putin
Władimir PutinFrederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Raport opublikowało na swojej stronie internetowej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP). Raport został opracowany na zlecenie Centrum przez firmę ARC Rynek i Opinia. W ocenie jego twórców pozwala on lepiej zrozumieć stan świadomości społecznej w Polsce wobec trwającej od kilku lat rosyjskiej kampanii fałszowania i relatywizowania historii XX wieku, która - jak podkreślono - kładzie się głębokim cieniem na stosunkach polsko-rosyjskich.

"Polska od kilku lat jest przedmiotem rosyjskiej kampanii informacyjnej mającej na celu podważenie przyjętych przez historyków interpretacji wydarzeń z przeszłości, które nie stawiają w dobrym świetle sowieckich władz. Swoiste apogeum miało miejsce w grudniu 2019 roku, gdy prezydent Putin kilkukrotnie publicznie oskarżył Polskę o współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej, aby przysłonić niewygodne pytania o pakt Ribbentrop-Mołotow czy współpracę między Hitlerem i Stalinem w czasie pierwszych dwóch lat wojny. Skala tej operacji skłoniła nas do zadania pytania o jej rezonans w Polsce" - przypomniał dyrektor CPRDiP Ernest Wyciszkiewicz, który zachęca do zapoznania się pełnymi rezultatami badania w tej sprawie.

Polacy krytyczni w ocenie stosunków z Rosją

W raporcie zawarta jest ogólna ocena stosunków polsko-rosyjskich, styczność z przekazami strony rosyjskiej i postawy wobec nich, a także ocena i oczekiwania wobec reakcji strony polskiej. Z badania wynika, że Polacy krytycznie postrzegają stan stosunków pomiędzy Polską a Rosją: 42 proc. badanych oceniło je negatywnie - jako wrogie (8 proc.) albo nieprzyjazne (34 proc.); natomiast 11 proc. badanych określiło stosunki Polski z Rosją jako przyjazne. Według 35 proc. respondentów relacje polsko-rosyjskie są neutralne. 12 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania.

Badanie wskazuje też m.in. na dość powszechny kontakt polskiej opinii publicznej z przekazami rosyjskiej propagandy. "Większość tych przekazów nie trafia na zbyt podatny grunt, spotykając się z odrzuceniem na poziomie racjonalnym i negatywnym odbiorem emocjonalnym. Konsekwencja Rosji w forsowaniu niektórych tez mogła się jednak przyczynić do wytworzenia wrażenia u sporej części Polaków, iż odpowiedzialność za zły stan stosunków z Rosją nie leży wyłącznie po jej stronie" - czytamy w konkluzji badania, zgodnie z którym blisko połowa badanych, bo 46 proc., negatywnie oceniających stosunki pomiędzy oboma krajami sądzi, że za taki stan rzeczy w równym stopniu odpowiadają obie strony. Wśród pozostałych osób dominuje opinia, że odpowiedzialność ponosi strona rosyjska (41 proc.). Polskę jako stronę odpowiedzialną za złe stosunki wskazuje jedynie 9 proc. Polaków.

Kwestie historyczne - głównym źródłem sporów

Głównym podłożem zatargów pomiędzy Polską a Rosją są, w odbiorze polskiego społeczeństwa, kwestie historyczne - wskazało je 74 proc. respondentów. Do napięć prowadzą też sprawy bieżące, dotyczące głównie interesów gospodarczych i spraw politycznych – przede wszystkim katastrofy smoleńskiej i zwrotu wraku samolotu. Rzadziej jako podłoże konfliktu wskazywane są kwestie kulturowe - głosi raport.

Historyk i wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Łukasz Adamski zwrócił uwagę, że wyniki sondażu napawają umiarkowanym optymizmem. "Jako naród pozostajemy stosunkowo odporni na tezy rosyjskiej propagandy historycznej. Co więcej, popieramy współpracę z sąsiadami, którzy również padają ofiarą kremlowskich manipulacji. Wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi jedynie co dziesiąty Polak uważa, że problemy na tle historycznym, które obciążają stosunki Polski z Ukrainą czy Litwą, winny stanowić przeszkodę dla takiej współpracy" - ocenił ekspert.

Mała wiedza o kremlowskiej propagandzie

"Martwi natomiast mniejszy poziom wiedzy o kremlowskiej propagandzie i świadomości zagrożenia ze strony Rosji u młodzieży. Niepokojem napawa również istnienie sporej rzeszy Polaków, zwłaszcza tych z wyższym wykształceniem, którzy odpowiedzialność za spory historyczne zdają się przypisywać w równiej mierze Polsce co Rosji. Takie wyniki, niezależnie od ich przyczyn, skłaniają do wniosku, że rzetelna edukacja na temat Rosji i historii stosunków polsko-rosyjskich musi być wręcz zintensyfikowana" - dodał dr Adamski.

CPRDiP przypomina, że jego zadaniem jest m.in. próba głębszego poznania stanu świadomości społeczeństwa polskiego i rosyjskiego oraz czynników determinujących wzajemne postawy i działania. W 2013 r. Centrum zdecydowało się na badania opinii publicznej, kontynuując je w kolejnych latach.

Obecne badanie - dotyczące m.in. rosyjskiej propagandy historycznej - miało charakter pomiaru ilościowego, zrealizowanego metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono na próbie 1005 dorosłych Polaków, reprezentatywnej dla struktury Polski pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania i województwa. Pomiar realizowany był między 14 a 21 kwietnia 2020 r.


PAP/dad

Polska przeznacza ponad 400 mln zł na walkę z koronawirusem na świecie

19.05.2020 15:55
Polska przeznacza w sumie ponad 400 mln złotych na walkę z pandemią COVID-19 na świecie; środki te przeznaczone są na badania nad szczepionką, lekami i testami - poinformował na briefingu we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, cytowany w komunikacie MSZ.

We Lwowie otwarto wystawę poświęconą 100-leciu urodzin świętego Jana Pawła II

20.05.2020 09:19
Z okazji jubileuszu stulecia urodzin świętego Jana Pawła II, przy wejściu do katedry lwowskiej otwarto wystawę "Karol Wojtyła. Narodziny", poświęconą życiu i działalności papieża Polaka.

Ćwiczenie Defender-Europe 20. Ostatnie przygotowania przed manewrami

20.05.2020 09:56
W Olesznie w woj. zachodniopomorskim odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniem Defender-Europe 20 - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.