X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego organizuje debatę na temat zbrodni Stalina

28.05.2020 10:11
Instytut Pileckiego organizuje debatę poświęconą zbrodniom Stalina. Wezmą w niej udział historycy i prawnicy, a pretekstem do dyskusji będzie wydana przez Instytut książka profesora Normana Naimarka "Ludobójstwa Stalina".
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRR
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRRShutterstock.com / Alexey Borodin

Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego Eryk Habowski mówi, że książka jest swoistym przeglądem tragicznych w skutkach rządów przywódcy Związku Sowieckiego Józefa Stalina.

Od zbrodni w latach 30-tych, przez II wojnę i czasy powojenne, zbrodnicza polityka Stalina jest ukazana przez profesora Naimarka jak proces, systematyczne działanie przez cały okres panowania dyktatora z Kremla. - Dla Normana Naimarka osobista rola Stalina jest kluczowa, zarówno w politycznym programowaniu wszystkich, niezliczonych masowych mordów, jak i w próbie zrozumienia istoty jego ludobójczego reżimu - mówi Eryk Habowski.

Analiza zbrodni

Eryk Habowski dodaje, że tematem debaty będzie między innymi analiza zbrodni, za które odpowiadał, w kontekście ich kwalifikacji. - Czy Wielki Głód, Katyń, masowe egzekucje i zsyłki, operacja Polska NKWD: czy te zbrodnie mogą być rozpatrywane jako ludobójstwo, jaka była rola samego Stalina w kształtowaniu i nawigowaniu tej zbrodniczej polityki - wyjaśnia Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego.

Podczas debaty ma też być omawiany sposób, w jaki na "imperium zła" patrzą Amerykanie, mieszkańcy Europy Zachodniej, a jak politykę Stalina oceniają mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej.

Polacy wśród najciężej ukaranych

W debacie weźmie udział między innymi doktor Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu Pileckiego, który podkreśla, że zbrodnicza polityka Stalina w ogromnym stopniu dotknęła Polaków. - Polacy należeli do narodów najbardziej ukaranych przez Salina, przede wszystkim myślimy o zbrodni katyńskiej, ale trzeba pamiętać o operacji polskiej NKWD, podczas której wymordowano ponad 111 tysięcy obywateli Związku Sowieckiego narodowości polskiej, czy o zbrodnia dokonanych na Polakach mieszkających w Gruzji - wyjaśnia historyk.

Debata rozpocznie się o 18.00, będzie jej można posłuchać za pośrednictwem aplikacji zoom, a szczegóły dotyczące logowania można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Józef Stalin II wojna światowa

Wiceszef MSZ: propozycja KE ws. budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia

28.05.2020 09:03
Środowa propozycja KE wieloletniego unijnego budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zastrzegł jednak, że Polska nie zgodzi się na mechanizm dot. praworządności, w którym państwa byłby karane na podstawie "arbitralnej decyzji politycznej".

Prezydent i premier o nowym europejskim funduszu: przychodzi czas na dynamiczną odbudowę

28.05.2020 10:57
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ze skutkami gospodarczymi koronawirusa trzeba będzie walczyć, by przywrócić poprzedni poziom życia, ale też, by dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego Starego Kontynentu. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawiecki wygłosili oświadczenie poświęcone wczorajszym decyzjom Komisji Europejskiej. Zapowiedziała ona, że na fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii koronawirusa przeznaczy 750 miliardów euro.

Kierunek: Polska. Codzienność dzieci wracających do Polski

28.05.2020 11:45
"Dzieci, które urodziły i wychowały się na obczyźnie, całe życie osobiste muszą zostawić za sobą. I nie ma znaczenia ile mają lat. Nie można mówić, że to tylko dzieci. To równie trudne, jak dla dorosłych. I tu zaczynają się pytania o nowe życie w Polsce”- mówią  Iwona i Krzysztof Wiśniewscy.