X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: propozycja KE ws. budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia

28.05.2020 09:03
Środowa propozycja KE wieloletniego unijnego budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zastrzegł jednak, że Polska nie zgodzi się na mechanizm dot. praworządności, w którym państwa byłby karane na podstawie "arbitralnej decyzji politycznej".
Audio
  • Fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa ma wynieść 750 miliardów euro, a unijny budżet na lata 2021-2027 bilion sto miliardów euro i pomóc w ożywieniu gospodarczym. To propozycja Komisji Europejskiej. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego w trakcie obrad nad budżetem
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego w trakcie obrad nad budżetem PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Propozycja KE to bardzo dobry punkt wyjścia do dalszych negocjacji. Do ostatecznej decyzji jeszcze trochę brakuje, projekt KE musi być zaakceptowany przez wszystkie państwa UE – ale sam fakt, że ta wyjściowa propozycja ma zupełnie inny, znacznie lepszy kształt niż to się wydawało jeszcze kilka tygodni temu, to ogromny sukces Polski i innych państw, które opowiadały się za ambitnym budżetem i programem odbudowy - powiedział wiceszef MSZ.

- Tak ambitnej propozycji wyjściowej nie byłoby, gdyby nie fakt, że głośno mówili o tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Mamy na czele państwa tandem skutecznych przywódców, którzy potrafili zbudować szeroką koalicję na rzecz ambitnej Europy i przekonać innych prezydentów i premierów, że jeśli UE chce liczyć się jako globalny gracz, potrzebuje do tego znacznie mocniejszych narzędzi, także finansowych - dodał Jabłoński.

Za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach

Wiceszef MSZ podkreślił, że za wcześnie, żeby mówić o dokładnych kwotach, jakie przypadną poszczególnym państwom, a negocjacje będą prawdopodobnie bardzo intensywne ze względu na grupę państw, która będzie walczyć o cięcia w budżecie. - Ale Polska wraz z szeroką koalicją przyjaciół spójności, sojuszem na rzecz ambitnej Europy, będzie dążyła do tego, by podział środków był sprawiedliwy i uwzględniał różnice w poziomie rozwoju – i myślę, że mamy bardzo duże szanse na końcowy sukces - zapewnił Jabłoński.

Zaznaczył jednocześnie, że Polska nie ma nic przeciwko ściślejszej kontroli wydatkowania środków UE i jest zwolennikiem bardzo dużej dyscypliny finansowej, ale - jak przypomniał - rząd od początku oczekuje "obiektywnych i z góry określonych" kryteriów tej kontroli.

- Na pewno nie zgodzimy się na konstrukcję, w której poszczególne państwa mogłyby być karane na podstawie arbitralnej decyzji politycznego organu, jakim jest Komisja Europejska. To byłoby ogromne ryzyko dla przyszłości integracji europejskiej, bo poszczególne państwa mogłyby być karane za nieistniejące winy zawsze wtedy, gdyby Komisja uznała, że jest taka potrzeba polityczna - powiedział Jabłoński.

Zdaniem wiceszefa MSZ taki mechanizm byłby "zaprzeczeniem praworządności" oraz "naruszeniem unijnych traktatów". - Myślę, że zdrowy rozsądek i szacunek dla praworządności – ale tej realnej, opartej na traktatach, nie na politycznie motywowanych, bezpodstawnie stawianych Polsce zarzutach – zwycięży w końcu także w Brukseli - dodał.

Propozycja nowego budżetu 

Zgodnie z przedstawioną w środę przez KE propozycją nowy unijny budżet na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. Państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze. Nowy budżet miałby zostać sfinansowany m.in. dzięki nowym źródłom, w tym zasobom opartym na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatkowi cyfrowemu, podatkowi od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.

Dodatkowo - zgodnie z propozycją KE - państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, z czego 63,8 mld euro Komisja Europejska proponuje przyznać Polsce. KE zaproponowała także 55 mld euro na uzupełnienie obecnych programów polityki spójności do 2022 r. w ramach nowej inicjatywy REACT-EU oraz zwiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z 7,5 mld euro do 40 mld euro.

Jednocześnie KE podtrzymała swoją wcześniejszą propozycję powiązania unijnego budżetu z kwestią praworządności.


PAP/IAR/dad

Ambasador USA w Niemczech zapowiada nowe sankcje wobec Nord Stream 2

27.05.2020 12:42
W wypowiedzi dla środowego wydania dziennika "Handelsblatt" ambasador USA w Niemczech Richard Grenell oświadczył, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje mające udaremnić dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 prowadzącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec.

Szef MSZ: Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu cudzoziemców

27.05.2020 14:10
Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu obywateli innych państw - oświadczył w środę w Pradze minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Wyraził także oczekiwanie, że władze Czech umożliwią tranzyt polskim obywatelom przez ten kraj.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił czwarty etap znoszenia restrykcji związanych z pandemią

27.05.2020 15:13
Od 30 maja częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia czwartego etapu rządowego programu odmrażania gospodarki. 

Komisja Europejska proponuje Polsce ponad 63 mld euro na odbudowę po koronakryzysie

27.05.2020 16:59
Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska.