X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tortury ukraińskich cywili w Donbasie. Szokujący raport "Izolacja - głosy z piwnicy"

19.05.2021 14:46
Rażenie prądem, podtapianie, bicie, wbijanie igieł pod paznokcie - o takich torturach mówią ci, którzy przeszli "Izolację" w Doniecku, obóz tymczasowy dla ukraińskich cywilów utworzony przez donieckich separatystów. - To realnie stało się obozem koncentracyjnym - mówi jeden z więzionych w obozie. Okrutny proceder mający miejsce w Doniecku opisuje raport "Izolacja - głosy z piwnicy" autorstwa Moniki Andruszewskiej i Witalija Chekały, który powstał na zlecenie europosłanki Anny Fotygi (ECR).
Audio
  • Z Anną Fotygą, eurodeputowaną, byłą minister spraw zagranicznych, inicjatorką powstania raportu "Izolacja - głosy z piwnicy", rozmawiał Przemysław Pawełek [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneTwitter: @AnnaFotyga_PE

Przedstawiony w Parlamencie Europejskim raport "Izolacja - głosy z piwnicy" autorstwa Moniki Andruszewskiej i Witalija Chekały przedstawia szokujące wydarzenia, które dzieją się w ogarniętym wojną Donbasie. Raport, wykonany na zlecenie eurodeputowanej Anny Fotygi, zawiera wstrząsające świadectwa ukraińskich cywili więzionych i torturowanych przez prorosyjskich separatystów w "areszcie śledczym" utworzonym w Zakładach Materiałów Izolacyjnych w Doniecku, nazywanym potocznie "Izolacją". Oni sami nazywają to miejsce obozem koncentracyjnym. Czytając opisy tego, co dzieje się w "Izolacji", trudno odnieść inne wrażenie. 

Dramat torturowanych w "Izolacji" uderza tym mocniej, że dzieje się w czasie zupełnie nam współczesnym. O tragicznych doświadczeniach w raporcie opowiada 16 więzionych, którzy w tzw. areszcie śledczym przebywali w latach 2016-2019.

Do aresztu można było trafić praktycznie z ulicy.

„Wracałam z pracy do domu. Po drodze, na klatce schodowej zaatakowali mnie czterej mężczyźni ubrani w cywilne ubrania. Skuli mnie kajdankami. Nie rozumiałam, co się dzieje. Wepchnięto mnie do samochodu. Powiedzieli, że grozi mi 15 lat więzienia. Zagrozili, że moje dziecko będzie się wychowywać w domu dziecka. Przyznaj się! Do czego mam się przyznać – zupełnie nie rozumiałam. Nie rozumiałam o co chodzi, co się dzieje”- mówi jedna z cytowanych w raporcie ofiar "Izolacji".

Do "aresztu" trafiali nie tylko Ukraińcy, ale wszyscy ci, którzy - jak mówi inna z ofiar - "w jakiś sposób zawinili wobec tzw. Republiki Ludowej".

To, co działo się na terenie tzw. aresztu, jest wstrząsające. Przetrzymywani tam wspominają przeraźliwe krzyki torturowanych ludzi.

"W piwnicy „Izolacji” bojówkarze od razu zaczęli mnie torturować. Zdjęli mi kajdanki i rozebrali do naga. Początkowo nie zdejmowali mi z głowy plastikowej reklamówki. Reklamówka była zawinięta taśmą klejącą, aby utrudnić mi oddychanie. Niewiele pamiętam z tego, co się działo później, ponieważ byłem w szoku i kilka razy traciłem przytomność" - relacjonuje jedna z dręczonych w "Izolacji" ofiar.

„Położyli mnie na metalowym stole, mój tułów i kończyny unieruchomili, przywiązując taśmą klejącą. Następnie torturowali mnie prądem elektrycznym. Razili mnie „tapikiem” - „wojskowym telefonem polowym TAP-1M” - metalowe zaciski zakładali mi na różne części ciała: kończyny i palce u rąk i nóg, głowę, uszy, genitalia, itp. Odpowiednie kręcenie dynamem (prądnicą) regulowało napięcie prądu elektrycznego. Podawanie prądu elektrycznego trwało od kilku sekund do kilku minut"- mówi ta sama osoba, dodając, że inną torturą było np. wbicie "cewnika" w tętnicę szyjną i podawanie przez niego prądu.

"Wydawało się, że przepływa on przez moje serce. Moje płuca opuchły i nie mogłem oddychać. Cewnik wprowadzali również do odbytu i doprowadzono prąd elektryczny do odbytnicy" - dodaje.

Oprócz przemocy fizycznej, oprawcy posuwali się także do szantażu i rozmaitych form nękania i przemocy psychicznej. Innym okrucieństwem były pozorowane rozstrzeliwania jeńców. 

Niektórym nie udawało się przeżyć fizycznego i psychicznego udręczenia w "Izolacji". Przetrzymywani wskazują także, że nierzadkie były próby samobójcze uwięzionych w tym "areszcie".

Raport i jego prezentacja ma w głównej mierze "otworzyć oczy" opinii międzynarodowej na okrutny proceder odbywający się za sprawą prorosyjskich separatystów w Doniecku.

Prezentacji raportu towarzyszyła konferencja m.in. z jego autorami, bliskimi ofiar "Izolacji" oraz politykami. 

- To dzieje się od 2014 r. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma w tym zakresie zorganizowanych działań organizacji międzynarodowych. Pamiętamy różne dramatyczne wydarzenia związane z uprowadzeniami dziennikarzy, działaczy organizacji pozarządowych przez terrorystów islamskich - ja k bardzo poruszało to świat. Jeśli chodzi o Ukraińców, czy tych z Krymu, czy tych uprowadzonych w Donbasie - takich działań nie widzimy. To nie interesuje mediów i polityków zachodnich. To troszkę przypomina zamykanie oczu na zbrodnie popełniane w czasie II wojny światowej. Były raport, świadectwa i odpowiadały im milczenie i obojętność - mówiła wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Gosiewska.

Z Anną Fotygą, eurodeputowaną, byłą minister spraw zagranicznych, inicjatorką powstania raportu "Izolacja - głosy z piwnicy", rozmawiał Przemysław Pawełek.

Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

17.05.2021 14:00
Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polka szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją​

17.05.2021 13:53
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

MSZ: analizujemy informacje o zamiarze odstąpienia USA od sankcji wobec spółek budujących Nord Stream 2

19.05.2021 13:13
MSZ analizuje informacje o zamiarze rezygnacji przez administrację Stanów Zjednoczonych z nałożenia sankcji wobec spółek budujących gazociąg Nord Stream 2 – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.