Redakcja Polska

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

06.10.2021 13:15
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
Bogatynia: kopalnia Węgla Brunatnego Turów
Bogatynia: kopalnia Węgla Brunatnego TurówForum/Krzysztof Zatycki

Wiceminister Paweł Jabłoński mówił Polskiemu Radiu, że jednym z działań polskiego rządu, wynikającym z koronakryzysu i wspieranym przez OECD, jest reforma służby zdrowia.

- Te reformy, które realizujemy - czyli zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w ramach Polskiego Ładu i w ramach rządowych reform podatkowych - to ma służyć właśnie temu, żeby obywatele mieli jak najlepszy dostęp do usług medycznych na dobrym poziomie - podkreślił wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński nawiązał do przypadającego w tym roku 25-lecia polskiej obecności w OECD. - Bilans 25 lat członkostwa w OECD jest zdecydowanie pozytywny. Także jeżeli chodzi o działalność w ramach komitetu pomocy rozwojowej OECD, gdzie zaczynaliśmy jako państwo beneficjent, a dziś jesteśmy w elitarnym gronie państw darczyńców - podkreślił Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ tłumaczył, że istotną kwestią dla państw OECD - również dla Polski - jest tworzenie sprawiedliwego systemu opodatkowania międzynarodowych firm oraz wspieranie transformacji ekologicznej.

Pytany o medialne doniesienia ws. budowy w Polsce małych elektrowni atomowych typu "SMR" polityk stwierdził, że są to bardzo obiecujące technologie i że rząd przygotowuje dalsze działania w kwestii atomu.

Wiceszef MSZ odniósł się także do negocjacji z Czechami w sprawie kopalni Turów. - Z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego, także z punktu widzenia interesów regionu, nie możemy zgodzić się na zamknięcie kopalni, bo to byłoby katastrofą dla polskiego systemu energetycznego i dla mieszkańców tego regionu. Na pewno na to nie pozwolimy - dodał. Paweł Jabłoński powiedział, że nie jest optymistą w sprawie kontynuacji negocjacji z czeskimi władzami.


IAR/ho

MSZ chce pomóc Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów. Konwój jest gotowy do wyjazdu

05.10.2021 19:10
MSZ i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podjęły decyzję, żeby udzielić pomocy Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; charge d'affaires Białorusi otrzymał notę z propozycją konwoju humanitarnego, ciężarówki są gotowe do wyjazdu - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Kongres 590. Dezinformacja będzie narastać

06.10.2021 10:32
Dezinformacja oraz ilość nieprawdziwych informacji będzie rosła - przekonywali paneliści podczas Kongresu 590. Wskazywali m.in., że coraz częściej żyjemy w subiektywnych bańkach, które wpływają na odbiór świata, przez co możemy być bardziej podatni na dezinformację.

Premier Mateusz Morawiecki dla "WirtschaftsWoche": polexit to fake news

06.10.2021 11:01
Polska chce zacieśniać więzi gospodarcze z krajami Unii Europejskiej, a temat polexitu to fake news - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika gospodarczego "WirtschaftsWoche".