Redakcja Polska

Czwarta fala pandemii nabiera rozpędu. Jest rekomendacja dla trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich dorosłych

20.10.2021 11:42
Rada Medyczna przy premierze rekomenduje podawanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia
Audio
  • Rada Medyczna rekomenduje podawanie trzeciej dawki szczepionki - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

W Polsce od 24 września dawkę przypominającą mogą dostać wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat, po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia – przypomina wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Warto się szczepić, bo epidemia się nasila – zauważa prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego profesor Andrzej Fal. Prognozy wskazują, że dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 5 - 10 tysięcy. Większa ich część przypadnie na województwa, w których było najmniej szczepień.

Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki. Przypomniała też, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE. Europejska Agencja Leków ogłosiła długo oczekiwane wytyczne co do podawania dawki przypominającej po tym, jak część krajów członkowskich podjęła samodzielne decyzje dotyczące trzeciej dawki.

W Polsce w pełni zaszczepionych dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jest w tej chwili ponad 19,74 mln osób. Dawkę przypominającą przyjęło ponad 482 tys. osób.

W środę resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób, u których stwierdzono COVID-19.

IAR/ep

 

Prezydenci Polski i Litwy otworzyli wystawę w Wilnie

20.10.2021 09:10
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tylko na fundamencie wspólnej historii Polska i Litwa mogą budować pomyślną przyszłość. Wraz z prezydentem Gitanasem Nausedą w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otworzył wystawę poświęconą losom obu krajów w epoce Konstytucji 3 Maja.

Niemcy: szef MSW Horst Seehofer proponuje Polsce wspólne patrole na granicy

20.10.2021 09:25
W celu zmniejszenia fali migrantów, docierających szlakiem przez Białoruś, szef niemieckiego MSW Horst Seehofer zaproponował Warszawie wprowadzenie wspólnych patroli na polsko-niemieckiej granicy. Polityk CSU zaoferował Polsce także pomoc w opanowania kryzysu na granicy z Białorusią.

Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową ekspozycję o II WŚ. Są też akcenty polskie

20.10.2021 11:31
Trzy tysiące metrów kwadratowych na dwóch piętrach. Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową stałą ekspozycję o II wojnie światowej.