Redakcja Polska

Senat USA zatwierdził nowego ambasadora w Polsce. Został nim Mark Brzezinski

18.12.2021 17:30
Amerykański Senat zatwierdził Marka Brzezinskiego na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Dyplomata wygłosił przed izbą wyższą Kongresu specjalne przemówienie.
Mark Brzezinski zatwierdzony na ambasadora USA w Polsce
Mark Brzezinski zatwierdzony na ambasadora USA w PolscePAP/Maciej Kulczyński

Marka Brzezinskiego na funkcję ambasadora w Polsce mianował kilka miesięcy temu prezydent Joe Biden. Dyplomata przed oficjalnym zatwierdzeniem, przeszedł proces weryfikacyjny przed komisją spraw zagranicznych w amerykańskim Senacie.

W styczniu tego roku placówkę w Warszawie opuściła ambasador Georgette Mosbacher. Po jej wyjeździe pracami amerykańskiej ambasady kieruje charge d'affaires Bix Aliu.

Kim jest Mark Brzezinski?

Mark Brzezinski jest prawnikiem i dyplomatą. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy, w latach 2011-2015, był ambasadorem USA w Szwecji. Na stronie Białego Domu poinformowano również, że jest dyrektorem firmy Brzezinski Strategies LLC, a wcześniej zarządzał Makena Capital Management.

Od 1999 do 2001 roku był członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego w gabinecie Billa Clintona - najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów. Brzeziński przebywał w Polsce jako stypendysta Fulbrighta i jest autorem pracy "Walka o konstytucjonalizm w Polsce".

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego. Jest bratem Miki Brzezinski, dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC, i Iana Brzezinskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO.

Biały Dom podkreślił, że Mark Brzezinski zna język polski i francuski. Został odznaczony szwedzkim Orderem Gwiazdy Polarnej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: USA POLSKA Ameryka Północna

Premier Mateusz Morawiecki: otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich

18.12.2021 10:20
"Dziś otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządu w Berlinie"- mówił premier Mateusz Morawiecki po rozmowie w Warszawie w nowym kanclerzem Olafem Scholtzem. Przyszłość Europy w dużym stopniu zależy od współpracy polsko-niemieckiej - powiedział premier. Chcemy, żeby Europa była silna, żeby Europa mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Na Syberii cykl polonijnych spotkań przedświątecznych

18.12.2021 10:36
Na Syberii trwają spotkania przedświąteczne zorganizowane przez polskich dyplomatów pracujących w Irkucku. Do miasta nad Angarą poleciał ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Szefowi polskiej ambasady towarzyszy kucharz, który w kilku miejscowościach przygotowuje tradycyjne polskie wigilijne i świąteczne potrawy dla mieszkających tam Polaków.

Do Polaków z Wileńszczyzny dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy"

18.12.2021 13:54
Do potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy". Organizuje ją Fundacja "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom". Oprócz wolontariuszy z Polski wzięli w niej udział również amerykańscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. Partnerem akcji jest Polska Fundacja Narodowa.