Redakcja Polska

104. rocznica niepodległości Litwy. Nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce

16.02.2022 13:26
Litwa obchodzi w środę 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas centralnych uroczystości w południe nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, które strzegą obecnie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.
Audio
  • Dzień Niepodległości Litwy. Obchody w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Jeden z polskich myśliwców F-16
Jeden z polskich myśliwców F-16PAP/Grzegorz Michałowski

- Świętujemy urodziny nowoczesnego państwa litewskiego, dzień, w którym rozpoczyna się budowa współczesnego domu naszego narodu, przebudzenie ducha wolności i mobilizacja społeczeństwa do najważniejszego celu - oświadczył prezydent Gitanas Nauseda, pozdrawiając rodaków z okazji święta.

Prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym podkreślił wagę stosunków polsko-litewskich "szczególnie w obecnej sytuacji, gdy tak ważna jest współpraca w zakresie bezpieczeństwa na poziomie NATO i Unii Europejskiej". "Wyzwania stojące dziś przed Europą i krajami naszego regionu wymagają naszej solidarności i wspólnego działania" – napisał prezydent Polski.

Podczas tegorocznych obchodów święta niepodległości jest wiele akcentów ukraińskich. W Wilnie widoczne są ukraińskie, żółto-niebieskie flagi narodowe. - Świętując dzisiaj naszą wolność, łączymy się z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy dążą do zachowania suwerenności i integralności terytorialnej swej ojczyzny i państwa. Zawsze wspieraliśmy Ukraińców i będziemy nadal ich wspierać - wskazała premier Ingrida Szimonyte.

Litewska niepodległość

16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Sygnowało go 20 osób, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.

W czasie podpisania dokumentu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką, dlatego akt nie oznaczał powstania państwa litewskiego, a jedynie wyrażał wolę narodu do jego stworzenia.

Realna niepodległość Litwy rozpoczęła się kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy litewski rząd, a w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.


PAP/IAR/dad

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    

Rosyjscy hakerzy na zlecenie rządu zinfiltrowali ukraińskie systemy komputerowe

16.02.2022 13:20
Rosyjscy hakerzy działający na zlecenie rządu zinfiltrowali sieci komputerowe wojska, sektora energii i innych systemów kluczowych dla bezpieczeństwa Ukrainy, aby zebrać dane potrzebne w przypadku inwazji Rosji - podaje w środę dziennik "The Washington Post" za nowo odtajnionymi informacjami amerykańskiego wywiadu. Tymczasem Kreml zaprzeczył, że to Rosjanie stali za cyberatakami, ale władze rosyjskie nie są zaskoczone, że Kijów oskarża o nie Moskwę - podała agencja Reutera.