X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    
Audio
  • 81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Cichociemni w Wielkiej Brytanii. Pożegnanie oficerów 24 Pułku Ułanów udających się na kurs cichociemnych.
Cichociemni w Wielkiej Brytanii. Pożegnanie oficerów 24 Pułku Ułanów udających się na kurs cichociemnych. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przerzucani drogą lotniczą do kraju, wspierali podziemie w walce z Niemcami. Byli przeznaczeni do służby w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Zajmowali się wywiadem, dywersją i sabotażem, przenikali do oddziałów partyzanckich. Wyróżniali się profesjonalizmem, wyszkoleniem i postawą bojową. Wszyscy - 316-tu - byli ochotnikami. W pierwszym zrzucie pod kryptonimem "Adolphus" na pokładzie brytyjskiego samolotu Whitley znalazło się trzech skoczków: major Stanisław Krzymowski "Kostka", kurier Czesław Raczkowski "Orkan” i porucznik Józef Zabielski "Żbik".

Wśród cichociemnych byli między innymi generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek", pułkownik Jan Piwnik "Ponury" i jedyna kobieta w tym gronie - generał Elżbieta Zawacka, kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, która posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granicę ponad sto razy.

Od 1941 roku do końca 1944-go zrzucono 316 żołnierzy i 28 cywilnych kurierów. Zginęło ich ponad stu – w tym 9 podczas lotu lub skoku. Cichociemni walczyli też w Powstaniu Warszawskim, gdzie poległo 18 z nich. Dziewięciu zostało zamordowanych po wojnie przez komunistyczne władze. Imię bohaterów nosi Jednostka Wojskowa "Grom" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.


IAR/ep

Polacy na Ukrainie. Jan Dziedziczak: nie zostawimy nikogo bez pomocy

16.02.2022 09:41
Jest to teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską – powiedział sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, zapytany przez "Nasz Dziennik", czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska pomoże naszym rodakom.

Joe Biden zapowiada obronę "każdego cala terytorium NATO". Wiceszef MSZ: wyciągnięto wnioski z 2014 roku

16.02.2022 10:37
Deklaracja prezydenta USA Joe Bidena pokazuje w pewien sposób pośredni, że wyciągnięto wnioski z 2014 roku - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - To jest dobry sygnał - dodał.

104. rocznica niepodległości Litwy. Nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce

16.02.2022 13:26
Litwa obchodzi w środę 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas centralnych uroczystości w południe nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, które strzegą obecnie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.