Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski pogratulował reprezentantom Ukrainy zwycięstwa w Eurowizji

15.05.2022 08:34
Prezydent Ukrainy pogratulował reprezentantom swojego kraju zwycięstwa w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji. "Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę" - napisał na Facebooku.
Audio
  • Ukraina wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji [posłuchaj]
Lider Kalush Orchestra: zwrócenie uwagi na Azowstal było ważniejsze niż ryzyko dyskwalifikacji
Lider Kalush Orchestra: zwrócenie uwagi na Azowstal było ważniejsze niż ryzyko dyskwalifikacjiPAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

"Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym" - podkreślił prezydent Ukrainy. Podziękował też wszystkim, którzy oddali głosy na Kalush Orchestra. Odnosząc się do wojny z Rosją Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że "zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko".

Ukraiński zespół Kalush Orchestra zwyciężył w finale odbywającego się w Turynie 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Polak Krystian Ochman z piosenką "River" zajął 12. miejsce. 

Zwycięski utwór nosi tytuł „Stefania”. Autor Ołeh Psiuk napisał go przed rosyjską inwazją dedykując swojej matce. Po wybuchu wojny piosenka nabrała nowego znaczenia. Ukraińska grupa po wczorajszym występie zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i Azowstalowi. 

W konkursie odniosła zdecydowane zwycięstwo dzięki głosom telewidzów. Po głosowaniu krajowych jury Ukraińcy byli na czwartym miejscu. Włoscy komentatorzy podkreślali, że w zwycięstwie, oprócz walorów artystycznych piosenki, pomogły ogromna sympatia i współczucie, którym Europejczycy darzą teraz napadniętą przez Rosję Ukrainę. Następny konkurs odbędzie się na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że być może zostanie zorganizowany w Mariupolu.

IAR/ks

Kolejne ułatwienia dla Ukraińców poszukujących pracy w Polsce

10.05.2022 16:30
Nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy ułatwi specjalny system teleinformatyczny.

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku

12.05.2022 14:08
Gdańsk na dwa dni stał się centrum dyskusji o pomocy środowiska akademickiego dla studentów i naukowców z Ukrainy. Wszystko dzięki konferencji, którą zorganizowały Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański. Jej tytuł brzmi: „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”.

"Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy". Ołena Zełenska dziękuje za polską pomoc

14.05.2022 11:22
"Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Podsumowała także swoją wczorajsza rozmowę z pierwszą damą Polski Agatą Korhnauser-Dudą. "Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy" - dodała Ołena Zełenska.