Redakcja Polska

Caritas Polska pomaga seniorom z Polski i z Ukrainy

24.07.2022 10:05
W ramach programu "Na codzienne zakupy" 11 tys. seniorów otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie. Jego uczestnicy mogą korzystać z pomocy 4 tys. wolontariuszy Caritas. Dla seniorów z Ukrainy w każdy piątek jest także spotkanie grupy wsparcia oraz z ekspertami.
W ramach programu Na codzienne zakupy 11 tys. seniorów otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie.
W ramach programu "Na codzienne zakupy" 11 tys. seniorów otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie.Halfpoint/shutterstock

W niedzielę w Kościele katolickim przypada II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w tym roku pod hasłem "Wydadzą owoc nawet i w starości". Jak podkreślił papież w swoim orędziu na ten dzień "starość nie jest okresem bezużytecznym".

- Programy pomocowe dla seniorów prowadzone przez Caritas to nie tylko wsparcie w zakupie żywnościowa czy działania placówek opiekuńczych. Oprócz wymiaru materialnego nasze programy mają także swoje aspekty duchowe, aktywizacyjne i edukacyjne, a osoby są traktowane podmiotowo - powiedziała Monika Figiel, specjalistka ds. programów senioralnych Caritas Polska.

"Na codzienne zakupy"

W ramach programu "Na codzienne zakupy" 11 tys. seniorów wytypowanych przez Caritas diecezjalne otrzymuje w tym roku karty na zakupy o wartości 160 zł miesięcznie (przez 10 miesięcy; jest to już piąta edycja programu).

"Dwie trzecie tych osób mieszka samotnie, a ich dochód nie przekracza 1350 zł netto miesięcznie. 31 proc. stanowią osoby z niepełnosprawnościami (niekoniecznie orzeczonymi), które potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach, a 56 proc. jest dotkniętych przewlekłymi chorobami"- wynika z badań prowadzonych przez Caritas.

Pokazały one również, że "zaledwie 12,6 proc. seniorów uczestniczących w programie może liczyć na pomoc rodziny". - 11 proc. nie ma kontaktu z rodziną, a 9 proc. nie ma w ogóle rodziny. Tym większego znaczenia nabierają kontakty nawiązywane przez nich dzięki udziałowi w programie, pozwalające im przebić bańkę samotności - oceniła Monika Figiel.

Pomoc wolontariuszy

Oprócz płacenia za zakupy specjalnymi kartami, uczestnicy programu mogą również korzystać z pomocy 4 tys. wolontariuszy Caritas. "Ponad połowa ankietowanych seniorów biorących udział w programie wskazała pracowników i wolontariuszy Caritas, jako osoby, na których wsparcie mogą liczyć (więcej wskazań mieli tylko członkowie rodzin beneficjentów)" - zwróciła uwagę Marta Dobrzyńska, koordynatorka wolontariatu w Caritas Polska.

Powiedziała, że wolontariusze systematycznie opiekują się seniorami w potrzebie w tym m.in.: odwiedzają ich w domach, robią zakupy, rozmawiają i organizują im czas. - Ich celem jest sprawienie, aby seniorzy nie czuli się samotni - zaznaczyła. - W tym roku będziemy mieli ponad 400 liderów wolontariatu. To są najczęściej młodsze seniorki, dla których powstał specjalny program szkoleń - dodała prezeska Fundacji Biedronki Katarzyna Scheer.

Program "Senior Caritas est"

Figiel wspomniała również o aktywizacji starszych osób w ramach programu "Senior Caritas est", który pomaga rozwijać zainteresowania poprzez organizowanie wycieczek, warsztatów i zajęć edukacyjnych. - W roku 2022 skupiamy się na prawidłowym odżywianiu seniorów. Ze względu na charakterystyczne dla wieku podeszłego choroby przewlekłe, potrzeby żywieniowe i pewne ograniczenia w spożywaniu posiłków, wiedza i umiejętności wolontariuszy Caritas wspierających seniorów w lokalnych społecznościach, jest kluczowa - powiedziała Marta Dobrzyńska.

Dla seniorów z Ukrainy w każdy piątek jest spotkanie grupy wsparcia oraz z ekspertami. - Raz w tygodniu mamy wycieczki z przewodnikiem po Warszawie, w tym tygodniu np. seniorzy jadą na cały dzień do Żelazowej Woli, śladami Fryderyka Chopina - powiedziała Renata Makuch, specjalista ds. uchodźców i migrantów w Caritas Polska.

W warszawskim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzonym przez Caritas Polska, 40 proc. wolontariuszy to seniorzy.


PAP/dad

Powstał Międzyresortowy Zespół na rzecz Polonii i Polaków za Granicą

23.07.2022 13:24
Wsparcie Polonii i Polaków za granicą oraz wykorzystanie ich potencjału - to zadania Międzyresortowego Zespołu na rzecz Polonii i Polaków za Granicą. W Kancelarii Premiera odbyło się jego pierwsze posiedzenie.

Prowiant dla ukraińskiego wojska w transporcie pomocowym z Płocka w rejon Dniepra

22.07.2022 14:30
Z Płocka w rejon Dniepra na Ukrainie trafił transport pomocowy, głównie z prowiantem dla ukraińskiego wojska. Transport zebranych darów zorganizowała Fundacja Potrzebującym Płock - przekazał współpracujący z nią Przemysław, który dostarczył pomoc na miejsce.

Ponad 50 transportów z pomocą humanitarną. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Ukrainę

24.07.2022 10:00
Wśród wielu ważnych misji, realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.