Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego widzą coraz lepiej, że Kreml szuka "mięsa armatniego"

07.10.2022 11:42
Stanisław Żaryn, Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, w najnowszym komunikacie dotyczącym agresji rosyjskiej na Ukrainę, wskazuje, że mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego widzą coraz lepiej, że Kreml szuka "mięsa armatniego" do walki na terenach okupowanych.
Mobilizacja w Rosji została ogłoszona 21 września.
Mobilizacja w Rosji została ogłoszona 21 września.PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Jak wynika z doniesień służb, w obwodzie kaliningradzkim narasta niezadowolenie związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi działań rosyjskiej propagandy, bo dociera do nich prawdziwy obraz inwazji. "Mają oni dużo łatwiejszy niż pozostali mieszkańcy Rosji dostęp do faktycznych informacji o działaniach Kremla"- wyjaśniono w komunikacie .

"Dane, którymi dysponuje Polska, pokazują, że kontrofensywa ukraińska wywarła na mieszkańcach obwodu kaliningradzkiego duże wrażenie. W pojawiających się opiniach i prowadzonych rozmowach żołnierze rosyjscy wskazują na skalę kłamstw rosyjskich oraz błędy w dowodzeniu. Żołnierze unikają, jak mogą powołania do wojska. Pomagają im w tym rodziny. Nawet wysokie jak na Rosję apanaże związane z walką na froncie nie są w stanie skłonić Rosjan z obwodu do zgłaszania się do armii"- napisano w komunikacie. Ponadto żołnierze z obwodu kaliningradzkiego mają kontakt z wracającymi z frontu rannymi, słuchają relacji uczestników konfliktu. To powoduje osłabienie morale poborowych i jest dowodem na to, jak groźny jest dziś udział w walkach przeciwko Ukrainie. "Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego widzą, że Kreml szuka „mięsa armatniego”"- stwierdza w komunikacie Stanisław Żaryn, Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Szwedzi wskazali przyczynę

06.10.2022 23:26
Szwedzka prokuratura zakończyła dochodzenie ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Śledczy orzekli, że do uszkodzenia doszło w wyniku eksplozji.

Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997

07.10.2022 08:27
Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997 - poinformował Polskie Radio Biały Dom. Przedstawiciel urzędu amerykańskiego prezydenta zaznaczył, że USA i NATO stale analizują zmieniające się warunki bezpieczeństwa międzynarodowego.

"Groźba ze strony Putina jest realna". Biden ostrzega przed "nuklearnym armagedonem"

07.10.2022 09:47
Joe Biden powiedział, że "Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje". Prezydent USA ostrzegł, że ryzyko nuklearnego armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 r.