Redakcja Polska

Rosja w szoku po ataku dronów na Moskwę. Zaatakowały 3 kilometry od rezydencji Putina

30.05.2023 13:43
O świcie Moskwę zaatakowały drony. Bezałogowce uderzyły w dwa bloki mieszkalne. Dwie osoby są lekko ranne. Eksplozja uszkodziła elewacje i wybiła szyby w oknach. Kreml obarczył odpowiedzialnością Kijów.
Drony uderzyły w kilka budynków mieszkalnych w Moskwie, co najmniej jedna osoba ranna
Drony uderzyły w kilka budynków mieszkalnych w Moskwie, co najmniej jedna osoba rannaTwitter/Nexta

Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zadrwił, że to sztuczna inteligencja zdecydowała, aby drony wysyłane na ukraińskie miasta wreszcie wróciły do siebie. Przedstawiciel ukraińskich władz odniósł się w ten sposób do powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińską stolicę za pomocą irańskich dronów Shahed. W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie dokonali 3 takich ataków zabijając i raniąc cywilów. Ogółem od początku miesiąca Rosja 17 razy atakowała ukraińską stolicę za pomocą dronów i rakiet dalekiego zasięgu.


Posłuchaj
00:56 12382973_1.mp3 Ukraińskie władze nie biorą odpowiedzialności za ataki dronów na stolicę Rosji. Kilkadziesiąt bezzałogowców uderzyło nad ranem w Moskwę. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Oficjalnie władze w Kijowie odrzucają zarzuty atakowania terytorium Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski wielokrotnie podkreślał, że Ukraińcy bronią się i atakują tylko na własnym terytorium. 

Kolejne drony nad Moskwą i okolicami

Od początku roku drony wyładowane materiałami wybuchowymi spadały, ale nie eksplodowały w podmoskiewskich miasteczkach.

W jednym przypadku upadek drona spowodował pożar zbiorników z paliwem. Dwa drony zaatakowały również Kreml. Zostały zestrzelone przez ochronę siedziby prezydenta Rosji, ale na jednym z budynków wybuchł niegroźny pożar.


Posłuchaj
00:36 12382585_1.mp3 Moskwę zaatakowały drony. Bezzałogowce uderzyły w budynki mieszkalne. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

"Uderzenie dronów w bloki mieszkalne, to pierwszy przypadek od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy mieszkańcy Moskwy doświadczyli strachu przed atakiem z powietrza i mogli się przekonać, że rosyjska armia to mit" - tak internauci komentują wydarzenia w stolicy Rosji.

Drony zaatakowały 3 kilometry od rezydencji Putina

Z kolei jak donosi między innymi ukraiński portal RBK powołując się na rosyjskie niezależne kanały internetowe część porannego ataku dronów była skierowana na podmoskiewską Rublowkę. Tam jeden z dronów miał eksplodować około 3 kilometrów od rezydencji Putina. Inne upadły w pobliżu podmoskiewskich domów innych rosyjskich notabli.

Ogółem, według mediów na Moskę i przedmieścia spadło około 30 dronów.


IAR/dad

Powyborcza rozmowa prezydentów USA i Turcji. Biden dla Polskiego Radia: podniosłem kwestię Szwecji w NATO

30.05.2023 11:30
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i pogratulował mu zwycięstwa. Na pytanie Polskiego Radia czy oczekuje teraz ruchu ze strony Erdogana w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO, prezydent USA odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".

Rosja ingeruje w kampanię na Słowacji? Pod lupą służb dotacje z Rosji dla lidera sondaży

30.05.2023 12:52
Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik "SME" napisał, że nad informacją pracuje policja. Według "Pravdy" były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.

Szef MON: podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire

30.05.2023 13:25
O podpisaniu umowy na dostawę pocisków rakietowych Hellfire, które będą uzbrojeniem dla śmigłowców wsparcia AW149 - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.