Redakcja Polska

"Washington Post" dotarł do szczegółów działania rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce

18.08.2023 17:18
Amerykański dziennik "Washington Post" dotarł do szczegółów działania rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce, która została częściowo rozbita dzięki śledztwu ABW. Agenci mieli być rekrutowani wśród młodych rosyjskojęzycznych osób, będących w trudnej sytuacji finansowej i gotowych podróżować po kraju.
Washignton Post pisze o szczegółach działań rosyjskiej siatki szpiegów w Polsce
"Washignton Post" pisze o szczegółach działań rosyjskiej siatki szpiegów w PolsceSchutterstock/urbans

"Washington Post" opisuje w artykule informacje pochodzące z wywiadów z pracownikami m.in. polskich służb. Jak wynika z rozmów, rosyjskie GRU od początki roku korzystało głównie z mediów społecznościowych takich jak Telegram, by rekrutować współpracowników, z których wielu jest ukraińskimi uchodźcami. Według dziennika, wśród zatrzymanych w związku ze śledztwem, ma być 12 obywateli Ukrainy, główne z regionów wschodnich. Zatrzymano również obywateli Białorusi i Rosji.

Agenci otrzymywali początkowo drobne sumy za rozprowadzania rosyjskich materiałów propagandowych, lub malowanie antynatowskich haseł na murach. Płatności odbywały się w kryptowalutach z trudnych do namierzenia kont. Z czasem mieli zacząć otrzymywać trudniejsze, lepiej opłacane zadania związane z obserwacją infrastruktury obsługującej dostawy broni dla Ukrainy.

Inwigilacja połączeń kolejowych

Na trasach kolejowych wiodących z Polski na Ukrainę, odnaleziono kamery, a para Białorusinów obserwowała port w Gdyni. Jeden zatrzymany Rosjanin był zawodnikiem polskiego klubu hokejowego i zatrzymano go za obserwację granicy polsko-ukraińskiej. W wyniku śledztwa, ABW odkryła, że wśród zadań wyznaczanych agentom było również wykolejanie pociągów, a nawet morderstwo. "The Washington Post" informuje, że cena zabójstwa miała wynieść zaledwie kilkaset dolarów amerykańskich, a ABW nie poinformowała, kto miał być celem.

Amerykanie informują również, że wyniki polskiego śledztwa potwierdzają ich służby. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zdołała przy tym odkryć całości siatki i jej członków. Dziennikarze i służby podkreślają jednak nieudolność rosyjskich prób sabotażu na terytorium Polski. Zatrzymane w związku ze sprawą osoby, miały być motywowane głównie pieniędzmi i nie przedstawiać szczególnych przekonań politycznych. Wydalenie rosyjskich szpiegów, działających pod przykryciem dyplomatycznym, utrudnia Moskwie organizację informatorów i sabotażystów w Polsce.\


IAR/dad

Drony polskiej produkcji. Wiemy, ile bezzałogowców zostanie dostarczonych na Ukrainę

18.08.2023 13:06
W tym roku dostarczymy niemal 2 tys. dronów Warmate i 80 zestawów dronów FlyEye, a w przyszłym odpowiednio 4 tys. i ok. 200 zestawów, z tego ponad 90 procent idzie na eksport, głównie na Ukrainę - powiedzieli menedżerowie polskiej firmy Grupa WB.

Będą problemy z gazem tej zimy? Von der Leyen: tej zimy będziemy bezpieczni, UE dobrze przygotowana

18.08.2023 14:18
Tej zimy będziemy bezpieczni - napisała w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komentując stan zapasów gazu. Razem odchodzimy od rosyjskiego surowca - dodała przewodnicząca.

Polskie samoloty FA-50 zyskają 34 zasobniki SNIPER. Podpisano umowę z USA

18.08.2023 15:44
Polskie samoloty szkolno-bojowe FA-50 zostaną wyposażone w 34 zasobniki celownicze SNIPER - podał w piątek resort obrony. W piątek podpisano umowę z Amerykanami na zakup tego sprzętu.