Redakcja Polska

Ekspert: Apache wraz z Abramsami tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje

05.09.2023 08:51
Śmigłowce szturmowe Apache stworzone są do współpracy z czołgami Abrams i razem tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje - mówi PAP mjr John Spencer z Akademii Wojskowej USA w West Point. Skomentował w ten sposób zakupy polskiego wojska. - To jest właśnie ten pakiet: najbardziej zaawansowany system celowniczy, najbardziej zaawansowane siły pancerne i najbardziej zaawansowany typ amunicji - dodał.
Abramsy razem z Apachami będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską - mówił minister obrony Mariusz Błaszczak
Abramsy razem z Apachami będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską - mówił minister obrony Mariusz BłaszczakKarl Weller/Shutterstock

Jeśli planowany przez Polskę zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache zostanie sfinalizowany, Polska może stać się największym użytkownikiem tych maszyn obok USA. Zdaniem mjr Johna Spencera, szefa Modern War Institute w Akademii Wojskowej w West Point, śmigłowce szturmowe mają swoje miejsce na nowoczesnym polu bitwy, zaś Apache są maszynami z najwyższej półki w swojej klasie.

- Owszem, śmigłowce poruszają się wolno i są podatne na obronę powietrzną. Ale dlatego właśnie używa się ich w połączeniu z innymi siłami i przy założeniu zwalczania systemów obrony powietrznej przeciwnika. Są stworzone do współpracy z czołgami, udzielania bezpośredniego wsparcia lotniczego w ramach szerokich manewrów i są bardzo skutecznymi zabójcami czołgów - mówi Spencer. - Dlatego mimo tych podatności, zdecydowanie wolałbym mieć je ze sobą w trakcie bitwy, niż działać bez nich - dodaje.

Oficer przyznaje, że wojna na Ukrainie pokazała zarówno przydatność, jak i wady śmigłowców szturmowych. Jak uważa jednak Spencer, Apache przewyższają swoimi zdolnościami rosyjskie maszyny.

Według emerytowanego majora amerykańskiej armii, wśród największych zalet Apachy jest m.in. uzbrojenie w rakiety Hellfire, pozwalające na rażenie z dalszej odległości oraz zaawansowany system celowniczy. - Podobnie jak z czołgami, nie wszystkie śmigłowce szturmowe są takie same. Apache to nie jest rosyjski Ka-52 Aligator. To nie jest też Cobra, która używana jest w trochę innych celach. Gdybym miał wybierać, jaki chciałbym mieć śmigłowiec szturmowy w ramach całego pakietu, to wybrałbym właśnie Apache - podkreśla. Zaznacza, że maszyny te zostały stworzone po to, by współdziałać z czołgami M1 Abrams.

- To jest właśnie ten pakiet: najbardziej zaawansowany system celowniczy, najbardziej zaawansowane siły pancerne, i najbardziej zaawansowany typ amunicji. Więc wydaje mi się, że to jest właściwa inwestycja - konkluduje Spencer.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojsko Abrams

Apache może nawet kierować rojem dronów. "To więcej niż śmigłowiec uderzeniowy"

26.08.2023 11:30
Apache to więcej niż śmigłowiec uderzeniowy. Systemy zainstalowane w tych maszynach pozwalają m.in. na prowadzenie dalekiego rozpoznania czy sterowania rojem dronów. Mogą także śledzić ponad setkę celów i razić kilkanaście z nich naraz – podkreślił w rozmowie z PAP Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak.

Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego. Będzie operowała na południe od Warszawy

31.08.2023 09:22
Powstanie nowa dywizja w polskiej armii. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że w najbliższych dniach kierownictwo resortu obrony narodowej ogłosi utworzenie szóstego związku taktycznego w polskim wojsku. Będzie on operował na południe od Warszawy.

Jest zgoda Departamentu Stanu. Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache trafi do Polski

02.09.2023 19:44
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów