Redakcja Polska

Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego. Będzie operowała na południe od Warszawy

31.08.2023 09:22
Powstanie nowa dywizja w polskiej armii. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że w najbliższych dniach kierownictwo resortu obrony narodowej ogłosi utworzenie szóstego związku taktycznego w polskim wojsku. Będzie on operował na południe od Warszawy.
Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego
Powstanie szósta dywizja Wojska PolskiegoTT/Zelazna_Dywizja/MON

Oficjalna informacja o utworzeniu szóstej dywizji ma być podana do publicznej wiadomości w pierwszych dniach września.

Dywizja będzie kolejną, formowaną w ostatnim czasie.

Rok temu szef MON, minister Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie 1. Dywizji Piechoty Legionów. Struktura ma już dowództwo. Trwa tworzenie poszczególnych jednostek. Od lipca tego roku formowana jest m.in. jednostka w Kolnie na Podlasiu, która jest batalionem zmotoryzowanym.

Od września 2018 roku jest tworzona również "Żelazna Dywizja" czyli 18. Dywizja Zmechanizowana. Struktura operuje na wschodzie naszego kraju i jest wyposażana w najnowocześniejszy sprzęt. To do tej dywizji trafiły amerykańskie czołgi Abrams. Żołnierze z "Żelaznej Dywizji" będą również w niedalekiej przyszłości dysponować śmigłowcami uderzeniowymi Apache.IAR/dad

"Polska jest dla USA stabilnym partnerem". Marszałek Sejmu spotkała się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych

30.08.2023 09:33
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z delegacją doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, rozmowy dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa oraz wsparcia dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

Wzmacnianie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Armia otrzymała kolejną wyrzutnię systemu "mała Narew"

30.08.2023 10:10
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Wojsko Polskie otrzymało kolejną wyrzutnię iLauncher dla systemu "mała Narew".

Ukraińcy zaatakowali dronami w kilku miejscach w Rosji. Pożar lotniska w Pskowie

30.08.2023 11:50
Drony zaatakowały lotnisko w Pskowie w północno-zachodniej części Rosji, 700 kilometrów od Ukrainy - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza. Doszło do poważnego pożaru. Uszkodzone miały zostać cztery samoloty Ił-76. Według wstępnych informacji nie ma ofiar. Ukraińskie drony zaatakowały także fabrykę mikroelektroniki w Briańsku i lotnisko wojskowe w Tule.