Redakcja Polska

W Warszawie trwa największa w Europie konferencja poświęcona prawom człowieka

02.10.2023 16:47
Po raz drugi wydarzenie to bojkotuje Rosja. Władze w Moskwie skarżyły się, że organizatorzy nie uwzględnili opinii Rosji w sprawie miejsca i czasu konferencji.
Audio
  • Rosyjska agresja na Ukrainę w centrum konferencji OBWE w Warszawie [posłuchaj]
  • W Warszawie trwa Konferencja Wymiaru Ludzkiego OBWE. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Obrady OBWE
Obrady OBWE Фота: Karolis Kavolelis/Shutterstock.com

W Warszawie rozpoczęła się największa w Europie konferencja poświęcona prawom człowieka - Konferencja Wymiaru Ludzkiego OBWE. Członkowie OBWE, przy udziale organizacji pozarządowych, dyskutują o tym jak w poszczególnych państwach przestrzegane są podstawowe prawa obywateli. Po raz drugi wydarzenie to bojkotuje Rosja. Władze w Moskwie skarżyły się, że organizatorzy nie uwzględnili opinii Rosji w sprawie miejsca i czasu konferencji.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau powiedział podczas otwarcia dzisiejszych obrad, że bojkot Rosji nie powstrzyma kluczowych debat o przestrzeganiu praw człowieka: "Destabilizujące konsekwencje rosyjskiej agresji są odczuwalne na całym świecie (…) Nawet gdy Rosja nadal stara się blokować Konferencję Wymiaru Ludzkiego, my ponownie się spotykamy w Warszawie, by podtrzymać nasze najlepsze tradycję i kontynuować dialog między przedstawicielami państw i społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział szef polskiej dyplomacji". 

Jednym z głównych tematów obrad w Warszawie będzie nieustanne łamanie praw człowieka przez Rosjan na wschodzie Ukrainy. Jak mówił Zbigniew Rau, działania Federacji Rosyjskiej doprowadziły tam do "straszliwego kryzysu humanitarnego". Minister wyraził także szczerą nadzieję, że uczestnicy konferencji odniosą się do trwających rosyjskich ataków na ukraińskich obywateli i infrastrukturę cywilną, zbrodni wojennych oraz okrucieństw, do niszczenia ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego, przymusowego wysiedlania dzieci jak i do ciągle pogarszającej się sytuacji na Białorusi.

Konferencja Wymiaru Ludzkiego OBWE potrwa w Warszawie ponad tydzień. Polska stolica jest gospodarzem tego wydarzenia drugi rok z rzędu - rok temu prezydencję w OBWE pełniła nasz kraj, w tym roku przewodnictwo przejęła Macedonia Północna. 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zrzesza kraje europejskie oraz między innymi Stany Zjednoczone i Kanadę. Celem OBWE jest zapobiegania konfliktom w Europie. Członkiem organizacji pozostaje również Rosja, mimo nacisku ze strony części rządów, by kraj ten wykluczyć.

IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

Politico: Rosja szuka nowych rekrutów na Kubie, by wysłać ich na ukraiński front

25.09.2023 11:09
Brukselski portal Politico opisuje w poniedziałek, jak Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii - czytamy w artykule.

Wojskowi z Grupy Wagnera znowu walczą na Ukrainie. Rosja rozpoczęła werbunek najemników

29.09.2023 10:04
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "w ostatnich tygodniach nawet setki bojowników wcześniej powiązanych z prywatną firmą wojskową Grupa Wagnera prawdopodobnie wróciło na Ukrainę jako jednostki i małe grupy, walcząc dla różnych prorosyjskich oddziałów".