Redakcja Polska

Amerykańscy analitycy: Rosjanie wycofują swoje okręty z Sewastopola

05.10.2023 11:57
Amerykański think-tank poinformował w czwartek, że Rosjanie przenieśli część Floty Czarnomorskiej do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim. Analitycy ocenili, że to odpowiedź na zmasowane ukraińskie ataki na port w Sewastopolu, stanowiący bazę rosyjskiej floty. Od 2014 roku jest on okupowany przez Rosję.
Amerykańscy analitycy poinformowali, że Rosjanie wycofali część Floty Czarnomorskiej z portu w Sewastopolu
Amerykańscy analitycy poinformowali, że Rosjanie wycofali część Floty Czarnomorskiej z portu w SewastopoluShutterstock/Igor Bakirov&TTT/heStudyofWar

Instytut Badań nad Wojną przekazał, że rosyjskie wojsko przeniosło niedawno kilka statków Floty Czarnomorskiej z portu w okupowanym Sewastopolu na Krymie do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim. W ocenie analityków, nastąpiło to prawdopodobnie w celu ochrony ich przed ciągłymi ukraińskimi atakami.


Z raportu instytutu wynika, że zdjęcia satelitarne opublikowane 1 i 3 października pokazują, iż siły rosyjskie przerzuciły z Sewastopola do Noworosyjska co najmniej 10 statków. Chodzi między innymi o fregaty admirała Makarowa i admirała Essena, trzy okręty podwodne z silnikiem Diesla, pięć statków desantowych i kilka małych statków rakietowych. W Sewastopolu miały pozostać cztery rosyjskie okręty desantowe i jeden okręt podwodny klasy Kilo.

"Siły rosyjskie mogą tymczasowo przenieść niektóre statki do Noworosyjska po wielokrotnych atakach w Sewastopolu i w jego pobliżu, ale prawdopodobnie nadal będą korzystać z portu, który pozostaje bazą Floty Czarnomorskiej" - ocenili analitycy z ISW.


IAR/dad

PGZ wybrała dostawcę systemu zarządzania walką do fregat w programie Miecznik

05.10.2023 11:11
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z francuską firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP – poinformowało PGZ w środę.

Relokacja migrantów. Minister ds. UE: Polska nie zaakceptuje szkodliwych rozwiązań, referendum jest konieczne

05.10.2023 10:15
- Polska nie zaakceptuje szkodliwych rozwiązań ws. migracji, a referendum jest konieczne, żeby wzmocnić wagę naszego głosu na forum Unii Europejskiej - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk po debacie w Parlamencie Europejskim i spotkaniu ambasadorów państw członkowskich.