Redakcja Polska

Lawina antysemickich incydentów w niemieckich miastach. Pojawiły się swastyki i nazistowskie hasła

12.10.2023 11:00
Policja w Niemczech poinformowała w środę, że od czasu ataku Hamasu na Izrael w całym kraju doszło do licznych antysemickich incydentów. W wielu miastach pojawiły się nazistowskie symbole oraz złowrogie hasła, zniknęły też flagi Izraela wiszące nad ratuszami.
Niemiecka policja poinformowała o licznych antyizraelskich incydentach po ataku Hamasu na Izrael
Niemiecka policja poinformowała o licznych antyizraelskich incydentach po ataku Hamasu na IzraelTT/EndPutinsWars

Po ataku Hamasu na Izrael dochodzi w Niemczech do licznych antysemickich incydentów. W stolicy Niemiec nieznani sprawcy wymalowali swastyki i antyizraelskie hasła na pozostałościach Muru Berlińskiego. W Brunszwiku i Heilbronn zerwano flagi Izraela, które zawisły nad ratuszami tych miast w geście solidarności.

Urząd kryminalny wszczął śledztwo

Nazistowskie symbole i złowrogie hasła pojawiły się na jednym z murali "East Side Gallery" w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain. To najdłuższy zachowany w całości fragment Muru Berlińskiego, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy Niemiec. Landowy Urząd Kryminalny wszczął śledztwo w sprawie "podżegania, uszkodzenia mienia i używania zakazanych symboli".

"Te incydenty naruszają niezbywalne prawa, w tym prawo do równego traktowania, godności ludzkiej i wolności religii" - czytamy w oświadczeniu policji, która musiała już usunąć podobne graffiti w innych dzielnicach Berlina.

Posłuchaj
00:45 12601657_1.mp3 Po ataku Hamasu na Izrael dochodzi w Niemczech do licznych antysemickich incydentów. O szczegółach reporter Polskiego Radia Wojciech Osiński z Berlina (IAR)

 


Skradziono flagi Izraela

W dolnosaksońskim Brunszwiku skradziono zaś izraelską flagę, którą włodarze miasta wywiesili nad ratuszem. Wciąż jej nie odnaleziono, ale policja zatrzymała już podejrzanych sprawców - czterech nastolatków arabskiego pochodzenia.

Do podobnego zdarzenia doszło przy ratuszu w badeńskim Heilbronn. Również tam flaga państwowa Izraela została zerwana i została zastąpiona nową.
IAR/PolskieRadio24.pl/dad

Ataki imigrantów na granicy z Białorusią. Polskie patrole obrzucano kamieniami i płonącymi gałęziami

11.10.2023 12:20
- 105 cudzoziemców, wśród których byli obywatele m.in. Syrii, Indii i Iranu, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w środę rano Straż Graniczna. Odnotowano też kolejny incydent rzucania w polskie patrole kamieniami i palącymi się gałęziami; nikt nie doznał obrażeń.

Brutalny atak Hamasu. Zełenski: rozumiemy sytuację, w jakiej znalazł się Izrael. Sami jesteśmy w stanie wojny

11.10.2023 13:30
- Rozumiemy sytuację, w jakiej znalazł się Izrael. Sami jesteśmy w stanie wojny - mówił w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dziś rozpoczyna się dwudniowa narada ministrów obrony państw NATO, odbędzie się także spotkanie Rady NATO - Ukraina.