Polskie Radio
Section05
Beata Szydło

Zmiana premiera. "Myślę, że będzie spadek i to znaczący"

– Myślę, że będzie spadek i to znaczący – powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i skutków, jakie ta decyzja może mieć dla notowań partii rządzącej. W audycji „Wróżenie z Faktów" temat ten skomentował także Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło Mateusz Morawiecki Bogumił Łoziński Łukasz Warzecha

"Zmiana premiera to kontynuacja dobrej zmiany"

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. O zmianie szefa rządu mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Adam Jankowski (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Daniel Roszkowski (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Kaźmierczak (Młodzi Nowocześni – Nowoczesna), Jakub Drożdż (Młoda Prawica – Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Andrzej Duda rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu

Czy Mateusz Morawiecki sprawdzi się w roli premiera?

– Mam nadzieję, że Mateusz Morawiecki, będąc dobrym menedżerem, okaże się również dobrym premierem – powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy następca Beaty Szydło spełni pokładane w nim nadzieje? – Kwalifikacje w tym kierunku posiada dobre – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Beata Szydło PiS

"Ekipa rządząca będzie oparta na dwóch silnych filarach"

– Prezydent Duda i premier Morawiecki ustawią prace rządu na strategiczny kierunek, którym jest gospodarka – powiedział politolog prof. Kazimierz Kik. W Polskim Radiu 24, wraz z ekonomistą Sławomirem Horbaczewskim, odnieśli się do rekonstrukcji rządu. Jaki wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą będzie miała zmiana na stanowisku premiera?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Beata Szydło

"Nie można sprowadzać rządzenia do słupków poparcia"

– Jestem ciekawy, czy Mateusz Morawiecki sprosta oczekiwaniom elektoratu, czy wyborcy będą go wielbić tak, jak Beatę Szydło – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z DoRzeczy.pl. W Podsumowaniu Tygodnia zmianę na stanowisku premiera komentowali również Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej i Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu

Rząd Morawieckiego we wtorek. Nie będzie wielkich zmian?

Desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Telewizji Trwam powiedział, że zamierza wygłosić swoje expose we wtorek. Morawiecki poinformował też, że chciałby, aby tego samego dnia można było "powołać Radę Ministrów niemalże w identycznym składzie". O zmianie premiera i rekonstrukcji rządu mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Beata Szydło

"Rekonstrukcja rządu dopiero się zacznie"

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na wtorek. O zmianie na stanowisku premiera mówili w audycji Debata Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Jarosław Włodarczyk (prezes Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu Beata Szydło Mateusz Morawiecki

Zagraniczne komentarze po nominacji Morawieckiego

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o "walce o władzę" w Prawie i Sprawiedliwości, która ujawniła "rysy na monolicie", jakim dotychczas wydawała się być partia rządząca. O zagranicznych komentarzach zmiany premiera w Polsce mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarz mieszkający w Niemczech Jan Bogatko i korespondenci Polskiego Radia – Beata Płomecka z Brukseli, Adam Dąbrowski z Londynu, Waldemar Maszewski z Berlina i Maciej Jastrzebski z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu Beata Szydło

Prezydent do Morawieckiego: jest pan moim premierem

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Jedocześnie desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. - Jest pan moim premierem, nie tylko będę za pana trzymał kciuki, ale w każdym momencie jestem otwarty na współpracę - powiedział Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Beata Szydło Andrzej Duda