Redakcja Polska

Polacy zaprojektują misję mapowania powierzchni Księżyca. "Polska odegra kluczową rolę"

24.11.2023 17:32
Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca, dzięki której w przyszłości będzie można wydobywać i przetwarzać zasoby - minerały i surowce naturalne. Precyzyjnych danych dostarczy autorski satelita oparty na polskiej platformie Hypersat.
Dane uzyskane przez Polaków umożliwią pełne wykorzystanie potencjału zasobów Księżyca
Dane uzyskane przez Polaków umożliwią pełne wykorzystanie potencjału zasobów Księżyca Fot.: Shutterstock

O wyborze projektu Twardowski zdecydowała 24 listopada Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Lider konsorcjum - Creotech Instruments - zaprojektuje całą misję oraz satelitę opartego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Konsorcjanci odpowiedzialni za ładunek optyczny to Instytut Nauk Geologicznych PAN, który zdefiniuje wymagania dla misji oraz instrumentu naukowego, i Centrum Badań Kosmicznych PAN, które wykona projekt instrumentu badawczego na podstawie założeń.

Jak poinformowała spółka Creotech Instruments, skala misji Twardowski zakłada współpracę z dodatkowymi podmiotami, w tym z innych krajów, natomiast intencją jest utrzymanie kluczowych zadań po stronie polskich podmiotów - w celu budowania narodowych kompetencji i podnoszenia znaczenia polskiego przemysłu kosmicznego na arenie międzynarodowej.

Wielka szansa 

W ocenie prezesa spółki dr. hab. Grzegorza Brony, projekt to szansa wysłania na orbitę Księżyca najbardziej zaawansowanego technologicznie satelity do mapowania w historii rozwoju przemysłu kosmicznego. Satelita będzie oparty o autorską platformę mikrosatelitarną HyperSat rozwijaną przez Creotech Instruments. Zostanie przystosowany do operacji w głębokim kosmosie, w tym do bardzo wysokiej odporności na promieniowanie i obsługi dużego, zaawansowanego payloadu - instrumentu badawczego wykonanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

- Dzięki realizacji misji Twardowski i precyzyjnemu mapowaniu przez satelitę, nasze dane umożliwią pełne wykorzystanie potencjału zasobów Księżyca poprzez ich przyszłe wydobycie, przetwarzanie, a nawet produkcję na jego powierzchni - komentuje dr hab. Grzegorz Brona.

Projekt zakłada dopasowanie platformy HyperSat do funkcjonowania na orbicie Księżyca na wysokości ok. 100-300 km oraz możliwość zmieniania pozycji między perycentrum i apocentrum. Instrument badawczy zostanie wyposażony w trzy lub cztery detektory dla różnych rodzajów światła. Otrzymane zdjęcia Księżyca w misji Twardowski będą jednymi z najlepszych i najbardziej precyzyjnych z perspektywy obecnych planów podboju Srebrnego Globu - zapowiada lider konsorcjum.

Polska odegra kluczową rolę

- Wybór projektu Twardowski oznacza, że po pierwszej europejskiej misji Księżycowej SMART-1 sprzed 20 lat, to Polska odegra teraz kluczową rolę w kolejnym, drugim tego rodzaju projekcie w Unii Europejskiej" - podkreśla prezes spółki. Przypomina, że misja SMART-1 dostarczyła danych dotyczących geologii i składu chemicznego Księżyca.

- Satelita do misji Twardowski będzie jednak wyposażony w instrumenty badawcze o lepszych parametrach, co pozwoli na dokonanie kolejnych istotnych odkryć i poszerzenia naszej wiedzy o Srebrnym Globie. Wykorzystanie zakresu widzialnego oraz podczerwieni umożliwi uzyskanie bardzo wyraźnych zdjęć oraz mapy najbardziej pożądanych minerałów i surowców, jakie kryją się na powierzchni Księżyca. Z naszych analiz wynika, że będziemy w stanie pokryć nawet do 98 proc. jego powierzchni, a w oparciu o dostarczone przez nas wysokiej jakości informacje mogą zostać szczegółowo zaprojektowane i wybudowane np. kopalnie dostosowane do prowadzenia wydobycia na Księżycu - dodaje dr hab. Grzegorz Brona.

Platforma HyperSat

Platforma HyperSat została opracowana przez polskich inżynierów. Pozwala ona na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 kg do kilkudziesięciu kg, a w przyszłości do 200 kg, o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. do rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi.

Projekt Twardowski rozpocznie się w styczniu 2024 roku i potrwa 12 miesięcy. Wartość fazy projektowej wyniesie 250 tys. euro. Środki na jego realizację mogą pochodzić ze zwiększonej w br. składki opcjonalnej Polski do ESA, w której rekomendowana alokacja dla programu HRE (Human and Robotic Exploration) wynosi 100 mln euro. Całkowity koszt poprzedniej europejskiej misji Księżycowej SMART-1 z 2003 roku wyniósł 110 mln euro. Misja Twardowski jest planowana jako porównywalny wielkością projekt – informuje Creotech Instruments.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: księżyc esa NASA kosmos

W Wilnie ruszają Dni Kultury Polskiej. W piątek wieczorem uroczysta gala otwarcia

24.11.2023 10:04
W piątek 24 listopada w Wilnie zostaną uroczyście otwarte dziesiąte Dni Kultury Polskiej. W tym roku na festiwalu widzowie zobaczą czternaście wydarzeń.

Polscy marynarze zneutralizowali w ramach ćwiczeń NATO w Estonii 16 historycznych min wodnych

24.11.2023 12:23
Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.

Czeskie media: podarowane przez Niemcy czołgi Leopard nadają się tylko do ćwiczeń

24.11.2023 14:53
Czeska gazeta "Mlada Fronta DNES" (MFD) powiadomiła w piątek, że 14 czołgów Leopard 2A4, które Praga otrzymała z Niemiec w ramach rekompensaty za swoje stare czołgi przekazane Ukrainie, nadaje się tylko do ćwiczeń. W ocenie ekspertów Czechy pozbawiły się możliwości negocjacji o zakupie innych typów maszyn.

185 lat temu w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju

24.11.2023 15:54
24 listopada 1838 roku w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Cztery miesiące później, 24 marca 1839 roku, placówka została uroczyście otwarta. Obecnie jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju i jedną z najbogatszych w zbiory.