Redakcja Polska

185 lat temu w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju

24.11.2023 15:54
24 listopada 1838 roku w Paryżu powołano Bibliotekę Polską. Cztery miesiące później, 24 marca 1839 roku, placówka została uroczyście otwarta. Obecnie jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju i jedną z najbogatszych w zbiory.
Audio
  • 185 lat Biblioteki Polskiej w Paryżu. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Siedziba Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika w centrum Paryża
Siedziba Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika w centrum ParyżaPAP/Jerzy Ruciński

Biblioteka Polska została ufundowana przez przez uczestników Wielkiej Emigracji - wybitnych Polaków przybyłych do Francji po upadku Powstania Listopadowego. Od początków istnienia instytucji, współpracował z nią także Adam Mickiewicz, którego odezwa w prasie francuskiej, o grabieży polskich dóbr kultury pod zaborami, poruszyła opinię publiczną w Paryżu.

Do zasobów Biblioteki przekazywano księgozbiory, ale także rękopisy, oryginały traktatów, obrazy czy pamiątki po wybitnych Polakach. Cenne eksponaty przekazała między innymi Fundacja Lanckorońskich i Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego.

Instytucja została ulokowana na Wyspie św. Ludwika na Sekwanie - w pobliżu Hotelu Lambert, siedziby ruchu Wielkiej Emigracji, w kamienicy wykupionej za środki ze zbiórki społecznej i darowizn.

Placówką zarządza Towarzystwo Historyczno-Literackie we Francji, na czele którego stoi uznany fizyk jądrowy, profesor Kazimierz Piotr Zaleski. 

Na półkach Biblioteki znajdują się nie tylko rękopisy "Pana Tadeusza" i "Dziadów" Adama Mickiewicza, ale także utwory napisane ręką Juliana Ursyna Niemcewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina czy Johanna Wolfganga Goethego.

W okresie II wojny światowej część dokumentów została zagrabiona przez Niemców. Zasoby Biblioteki znajdowały się w Niemczech wschodnich, zatem dokumenty trafiły najpierw do Moskwy, potem do Warszawy, ale placówka ostatecznie większość utraconych zbiorów odzyskała.

W 2013 roku UNESCO wpisało Bibliotekę, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu do Rejestru Pamięci Świata. W tym samym roku Biblioteka Polska otrzymała też nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Nieustannym wyzwaniem dla zarządu Biblioteki Polskiej było zdobywanie funduszy na utrzymanie i działalność. Toteż rząd Polski podjął decyzję o finansowaniu Biblioteki i utrzymaniu jej zasobów.

9 października 2023 roku powołano instytucję kultury: Instytut Biblioteka Polska, współprowadzony przez Towarzystwo Historyczno-Literackie we Francji oraz Polską Akademię Umiejętności. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, w dniu podpisania umowy w Paryżu podkreślił, jak ważną decyzją państwa polskiego było przyjęcie odpowiedzialności za ocalenie dziedzictwa Wielkiej Emigracji.

Biblioteka udostępnia swoje zbiory naukowcom i zwykłym czytelnikom oraz zwiedzającym biblioteczne muzea: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina czy rzeźbiarza Bolesława Biegasa.

Placówka pełni rolę kulturotwórczą, organizując koncerty, wystawy, projekcje filmów czy sesje naukowe. Fundacje związane Biblioteką Polską w Paryżu prowadzą także programy stypendialne dla studentów kierunków humanistycznych.

IAR/PP

75 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze"

08.11.2023 16:41
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, nazywany "ambasadorem polskiej kultury", jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, czerpiących z tradycji tańców narodowych, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

23.11.2023 17:30
Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.

W Wilnie ruszają Dni Kultury Polskiej. W piątek wieczorem uroczysta gala otwarcia

24.11.2023 10:04
W piątek 24 listopada w Wilnie zostaną uroczyście otwarte dziesiąte Dni Kultury Polskiej. W tym roku na festiwalu widzowie zobaczą czternaście wydarzeń.

Wiedeński recital Erica Guo, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

24.11.2023 11:04
W ramach światowego tournée, 21 listopada w historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu, wystąpił z recitalem Eric Guo, tegoroczny laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Koncert odbył się dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, C. Bechstein Wien GmbH i Instytutu Polskiego w Wiedniu. Partnerem medialnym było radio klassik Stephansdom.