Redakcja Polska

Niemcy: reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację

02.12.2023 17:05
Jeden z głównych reporterów niemieckiego dziennika "Bild" Jürgen Helfricht został zwolniony za współautorstwo prokremlowskiej publikacji. Książka pod tytułem "Jak pokochać Rosję" ukazała się bez wiedzy jego redakcji i jest "jednym wielkim hołdem dla Władimira Putina" - informują niemieckie media.
Gloryfikowanie Putina - kolejny skandal wśród niemieckich dziennikarzy.
Gloryfikowanie Putina - kolejny skandal wśród niemieckich dziennikarzy.murathakanart/ Shutterstock

Redakcja dziennika "Bild" oświadczyła, że nigdy nie zgodziłaby się na opublikowanie peanu pochwalnego pod adresem Putina. "Oceniliśmy, że Jürgen Helfricht nie dochował profesjonalizmu, afirmując przekaz idealizujący Rosję. Dlatego został niezwłocznie zawieszony w obowiązkach" - napisano w oświadczeniu.

Posłuchaj
00:56 12690474_1.mp3 Niemcy: reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Tekst, którego współautorem jest były jeden z głównych reporterów drezdeńskiego wydania dziennika "Bild", ukazał się po niemiecku i rosyjsku. Przedmowę napisał Władimir Putin, jednym ze współautorów jest także były minister kultury Rosji Władimir Miedinski. Rosyjscy politycy już na wstępie podkreślają, że publikacja ma być "odtrutką na wieloletnie kłamstwa zachodniej propagandy".

Tygodnik "Der Spiegel" przypomina, że książka "Jak pokochać Rosję" powstała z inicjatywy dyrektora artystycznego balu w Operze Sempera Hansa-Joachima Freya, który "publikuje wynurzenia prezydenta Rosji bez komentarza i nie sięga wzrokiem dalej niż każą wymogi kremlowskiej propagandy".

To kolejny skandal z udziałem proputinowskiego dziennikarza w jednym z wiodących niemieckich mediów. Przed kilkoma tygodniami wyszło na jaw, że reporter ARD Hubert Seipel latami przygotowywał życzliwe wobec Kremla reportaże i wywiady, otrzymując za to od rosyjskich władz sowite apanaże.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Władimir Putin

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

30.11.2023 10:36
Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.

Odwołanie członków komisji ds. wpływów rosyjskich. Żaryn: duch "resetu" widoczny w specsłużbach

30.11.2023 16:38
Polacy mają prawo wiedzieć w jakich momentach i za sprawą jakich ludzi Polska - działając pod wpływem Rosji - szkodziła własnym interesom - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn, komentując prace komisji ds. wpływów rosyjskich.

Niemiecki dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko medialne domaga się zbadania sprawy

01.12.2023 09:21
- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.

Atakowanie wojska, wzniecanie niechęci do Ukraińców. Żaryn: Rosja szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

01.12.2023 17:15
"Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania - atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą" - napisał na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.