Redakcja Polska

Odwołanie członków komisji ds. wpływów rosyjskich. Żaryn: duch "resetu" widoczny w specsłużbach

30.11.2023 16:38
Polacy mają prawo wiedzieć w jakich momentach i za sprawą jakich ludzi Polska - działając pod wpływem Rosji - szkodziła własnym interesom - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn, komentując prace komisji ds. wpływów rosyjskich.
Żaryn:  częste kontakty między służbami polskimi i rosyjskimi, które już wtedy stanowiły dla nas zagrożenie, to rzeczy nie do pomyślenia
Żaryn: częste kontakty między służbami polskimi i rosyjskimi, które już wtedy stanowiły dla nas zagrożenie, to rzeczy nie do pomyśleniaFoto: gov.pl

- Komisja badająca przejawy wpływów rosyjskich w polskiej polityce jest potrzebna i powinna działać. Jej funkcjonowanie jest zasadne, szczególnie w obliczu narastającego zagrożenia ze strony Rosji - ocenił w czwartek rozmowie z PAP.

Według Żaryna mamy prawo do zapoznania się z analizą decyzji i samymi decyzjami podejmowanymi przez Polskę ze szkodą dla własnych interesów, a pod wpływem wrogiego nam państwa. - Takie prace nie są zresztą niczym dziwnym – obecnie w różnych krajach trwają podobne analizy - zaznaczył minister w KPRM.

W jego ocenie przez lata niektóre środowiska w Europie - ale także w Polsce - nie widziały, albo nie chciały widzieć, narastających zagrożeń ze strony rosyjskiej. - Wbrew faktom – kolejnym wojnom wszczynanym przez Kreml, szantażom energetycznym, rozbudowie potencjału militarnego prowadzono - także w Polsce - politykę rezygnacji z interesów na rzecz szukania, często na siłę, pól współpracy z Rosją - wskazał.

Żaryn: duch resetu widoczny w specłużbach

 - Raport komisji pokazuje, że duch "resetu" widoczny był nawet w służbach specjalnych w czasie rządów PO-PSL. Podejmowano wtedy działania, które muszą być ocenione bardzo krytycznie. Współpraca SKW-FSB była realnym zagrożeniem dla państwa polskiego. Widać było bardzo intensywne kontakty między służbami oraz systematyczną współpracę - mówił minister w kancelarii premiera.

Zaznaczył, że to pojedyncza sprawa, ale musi być ona widziana w szerzej perspektywie działań polskich władz. - Analiza i raport powinien dotyczyć również wielu innych pól – polityki energetycznej, zagranicznej, militarnej. Wiele obszarów było włączanych w politykę szukania relacji z Rosją - przypomniał.

Rosyjska agresja elementem imperialnej polityki Rosji

- Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie nie powstała z niczego. Ona jest elementem imperialnej polityki Rosji, którą Kreml prowadzi od dłuższego czasu. Ukraina nie jest pierwszą ofiarą Rosji. Wcześniejsze ataki – na Gruzję, czy Ukrainę w 2014 roku – nie wywołały jednak żadnej refleksji. Zachód dalej współpracował z Moskwą i płacił jej ogromne sumy choćby za surowce energetyczne - podkreślił sekretarz stanu w KPRM.

- Polacy mają prawo wiedzieć w jakich momentach i za sprawą których ludzi Polska, działając pod wpływem Rosji, szkodziła własnym interesom - stwierdził.

Wskazał, że w ostatnim czasie stan bezpieczeństwa w Europie ulega znaczącemu pogorszeniu. - Dlatego jest szalenie ważne, by kraje zmagające się z nowymi wyzwaniami były w stanie opierać się wrogim wpływom i prowadzić suwerenną, podmiotową politykę, opartą na interesach narodowych - ocenił. 

Ważnym elementem budowy mechanizmów prowadzenia właśnie takiej polityki są wnioski z prac komisji - dodał Żaryn w rozmowie z PAP.

Odwołanie członków komisji

W środę wieczorem Sejm odwołał członków komisji. Wniosek o ich odwołanie złożył klub KO. Wcześniej członkowie komisji zorganizowali w KPRM konferencję prasową, na której przedstawili główne tezy tzw. "cząstkowego" raportu ze swoich trzymiesięcznych działań. 

Członkowie komisji rekomendowali w nim, aby Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa. Przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz wyjaśnił, że to premier odpowiada za nadzór nad służbami specjalnymi, a służby specjalne w okresie 2010-2014 uznały tajne służby Rosji - czyli FSB - za służbę partnerską.


PAP/dad

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

30.11.2023 10:36
Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

30.11.2023 14:30
Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.

Walka z globalnym ociepleniem. Konferencja COP28 w Dubaju z udziałem polskiego prezydenta

30.11.2023 15:06
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Dubaju. Do soboty będzie tam reprezentował Polskę na rozpoczętej dzisiaj konferencji klimatycznej ONZ pod nazwą COP28. Liderzy 198 krajów mają w czasie obrad zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem.