Redakcja Polska

Izrael podnosi poziom zagrożenia dla podróżujących do 80 krajów. Na liście nie ma Polski

05.12.2023 16:59
W wyniku wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy poziom zagrożenia dla Izraelczyków w zakresie podróży został podniesiony dla 80 krajów na całym świecie - wynika z listy opublikowanej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, omawianej przed izraelskie media. W zestawieniu nie ma Polski i kilku innych krajów naszego regionu.
Izraelscy żołnierze mają teraz być już na terenie całej Gazy
Izraelscy żołnierze mają teraz być już na terenie całej GazyPAP/EPA/ATEF SAFADI

Wzrost zagrożenia dotyczy m.in. kilkunastu krajów na kontynencie europejskim, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii czy Węgier.

W pięciostopniowej skali zajmowały one do tej pory poziom pierwszy, tj. "podstawowe środki ostrożności". Obecnie posiadają poziom drugi, tj. "zwiększone środki ostrożności".

Kolejne przypadki antysemityzmu

"Od początku wojny zidentyfikowaliśmy wzmożone wysiłki Iranu i jego popleczników, w tym Hamasu i frakcji globalnego dżihadu, mające na celu zaszkodzenie izraelskim i żydowskim celom na całym świecie" - napisała Rada w oświadczeniu, cytowanym przez "Jerusalem Post".

Jak dodała, "w wielu krajach obserwuje się stały i znaczący wzrost podżegania, prób ataków i przejawów antysemityzmu".

Wśród krajów, co do których odnotowano wzrost zagrożenia, nie ma Polski, a także m.in. państw bałtyckich oraz Czech, Słowacji czy Rumunii.

"Izraelczycy powinni rozważyć, dokąd się udają"

Rada Bezpieczeństwa Narodowego rekomenduje ponadto powstrzymanie się od wszelkich podroży do krajów Bliskiego Wschodu, a także krajów graniczących z Iranem i kilku krajów muzułmańskich w Azji. Wzywa też izraelskich obywateli do "trzymania się z dala od demonstracji i protestów" oraz "unikania eksponowania izraelskich i żydowskich symboli oraz dużych izraelskich zgromadzeń" za granicą.

- Nie możemy powiedzieć: nie jedź, ale Izraelczycy powinni rozważyć, dokąd się udają - powiedział jeden z urzędników Rady, cytowany przez "Jerusalem Post".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Izrael Hamas Palestyna

Estonia stawia płot na granicy z Rosją. Władze: zostanie ukończony do końca 2025 roku

05.12.2023 13:35
Infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku i do tego czasu jej część powinna zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Przy wystarczającym finansowaniu całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 r. - powiedział Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), cytowany we wtorek przez telewizję ERR.

Polskie nastolatki w pierwszej piętnastce badania PISA 2022. Wyniki jednak są słabsze niż poprzednio

05.12.2023 14:50
We wszystkich obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania. We wtorek ujawniono wyniki wszystkich krajów, które uczestniczyły w tym badaniu.

Coraz więcej latamy. Małe polskie lotniska biją rekordy

05.12.2023 15:01
Ponad 51 tys. podróżnych odprawił od początku tego roku port lotniczy Zielona Góra-Babimost w woj. lubuskim. To o ponad 20 tys. więcej niż w tym samym okresie 2019 r. - poinformowało we wtorek biuro prasowe Polskich Portów Lotniczych.