Redakcja Polska

Prawosławni i wierni obrządków wschodnich obchodzą dziś Wigilię świąt Bożego Narodzenia

06.01.2024 15:00
W cerkwiach na środku wystawiona jest ikona Bożego Narodzenia, która ma bogatą symbolikę. Przedstawia grotę, w której jest Jezus Chrystus w żłóbku, Bogurodzica, święty Józef, anioły i pasterze, a także trzej Magowie
Audio
  • Ksiądz Artur Aleksiejuk, duchowny posługujący w kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie podkreślił, że wiernych obowiązuje dziś bezwzględny post [posłuchaj]
Wigilia prawosławna
Wigilia prawosławnaźr. Kościół.pl

Wierni Kościoła prawosławnego świętują dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Święta poprzedził 40-dniowy post. Wielu wiernych rezygnowało w tym czasie z posiłków mięsnych, a nawet nabiału. Dziś, w wigilię, obowiązuje post bezwzględny. Zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ksiądz podpułkownik Łukasz Godun powiedział, że Wigilia Bożego Narodzenia ma charakter integracyjny i bardzo rodzinny. „Jest to moment, kiedy możemy przeprosić jeden drugiego, prosić o wybaczenie, wyrazić radość z przebywania z kimś innym, docenić czyjąś obecność, ale przede wszystkim dać siebie komuś”. - powiedział kapłan. Dodał, że „wigilijna uroczystość czyniona jest przede wszystkim dlatego, że Jezus Chrystus, który Jest prawdziwym Bogiem, nie musiał Sam dla Siebie przyjść na świat, nie potrzebował tego, ale uczynił to z miłości dla człowieka, przyjmując na siebie prawdziwe ciało upadłego człowieka”. - przypomniał ksiądz podpułkownik Łukasz Godun.

Jak dodał prawosławny duchowny, posiłek wigilijny rozpoczyna się od modlitwy i dzielenia się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem, odpowiednikiem opłatka w Kościele katolickim. Tą prosforą dzielimy się, łamiąc ją nad talerzykiem, aby okruszki się nie rozsypywały po całym domu. Jezus Chrystus przekazał nam Testament, żebyśmy się dzielili chlebem, więc dzielimy się tym eucharystycznym chlebem, który nie jest Eucharystią, jest tym uświęconym chlebem liturgicznym, którym się dzielimy na pamiątkę Bożego Narodzenia, aby przyjmując ten chleb, składając sobie życzenia - okazać miłość chrześcijańską oraz szacunek do Boga”. - tłumaczył zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. 

W tradycji Kościoła prawosławnego oczywiście występuje pasterka, chociaż nazywa się inaczej - oficjum Bożego Narodzenia, dodał ksiądz podpułkownik Łukasz Godun. Na wigilijne oficjum Bożego Narodzenia składa się między innymi wielkie powieczerze, jutrznia z czytaniem Ewangelii o Bożym Narodzeniu i śpiewanie hymnów - Troparionów Bożego Narodzenia”. Wierni Kościołów wschodnich mają kilka nazw tego święta. W zależności od regionu i tradycji mówią na nią na przykład nawieczerie, soczelnik lub swiaty wieczer.

Według danych polskiej Cerkwi, kalendarz juliański stosuje ponad 90 procent parafii prawosławnych w kraju. Zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych. Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych trwają dłużej, bo aż trzy dni. Trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest pierwszemu męczennikowi, świętemu Stefanowi, który oddał życie za Jezusa. Z kolei Nowy Rok wyznawcy prawosławia posługujący się kalendarzem juliańskim rozpoczynają 14 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach - odpowiednik nocy sylwestrowej, z 13 na 14 stycznia. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tysięcy.

IAR/ks

Co jedli w Wigilię nasi przodkowie? Rekonstruktor kulinarny opowiada o staropolskich potrawach

24.12.2023 11:49
Dzisiejsza wieczerza wigilijna wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą spożywali nasi przodkowie. Chociaż w dawnej Rzeczpospolitej często korzystano z tych samych produktów, to już potrawy przygotowywano w zupełnie inny, niespotykany dziś sposób. Wigilia to dzień postny, a więc na stołach musiały pojawić się ryby. Wykorzystywano także nabiał oraz duże ilości owoców i orzechów.

Zwyczaje świąteczne Polaków z Bukowiny w Rumunii

26.12.2023 09:45
W kilku wsiach rumuńskiej Bukowiny Święta Bożego Narodzenia są obchodzone niemal identycznie jak w Polsce. Od ponad dwustu lat mieszka tam ponad dwutysięczna diaspora Polaków.

Minister kultury Francji poinformowała o wstrzymaniu rozbiórki zabytkowego laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

05.01.2024 16:14
Pavillon des Sources to niewielki budynek z początku XX wieku wybudowany na górze Sainte-Genevieve w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej

Orszaki Trzech Króli w całej Polsce. Są otwarte na wszystkich, także niewierzących

06.01.2024 11:15
Dziś Święto Trzech Króli. To popularna nazwa Uroczystości Objawienia Pańskiego, a jej świętowanie wiąże się z biblijną historią mędrców, którzy przybyli do Betlejem po narodzeniu Jezusa, by oddać Mu pokłon. Scena pokłonu trzech monarchów w ciągu wieków stała się motywem licznych dzieł sztuki oraz inscenizacji teatralnych, także jasełkowych.